петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фламански сепаратисти: Белгија је мртва, једино решење је независност
Хроника

Фламански сепаратисти: Белгија је мртва, једино решење је независност

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. септембар 2011.

Неколико хиљада фламанских националиста одржало је данас скуп на периферији Брисела тражећи право на део територије Белгије.

Према процени полиције, у маршу је учествовало између 2.000 и 3.000 људи, док организатори тврде да се окупило 5.500 људи.

Само неколико километара од центра белгијске престонице, учесници протеста су махали жуто-црним заставама и балонима, бојама Фландрије, узвикујући „Наша земља”.

Скуп је обезбеђивало 300 полицајаца, а изнад њих су летели полицијски хеликоптери, пренео је АФП.

Шетња је организована неколико дана пошто су представници фламанских и франкофонских партија објавили да су успели да направе пробој у решавању кризе, најдуже у историји Белгије, насталој због неуспеха да се формира влада 462 дана, што је светски рекорд.

У средишту спора фламанаца који говоре холандски језик и становника Валоније на југу земље који говоре француски, јесте будућност Брисела и 35 дистрикта у његовом предграђу који чине једину двојезичну изборну јединицу у Белгији.

„Белгија је мртва, једино решење кризе је независност. Ово је фламанска земља”, изјавио је агенцији Франс прес вођа десничарске партије „Вламс Беланг”, мислећи на Брисел и његово предграђе Линкебек, које се географски налази у оквиру Фландрије, али где су становници који говоре француски добили посебна језичка права и право гласа.

У маршу су учествовали и чланови Нове фламанске алијансе, која је освојила већину у Фландрији на парламентарним изборима у јуну 2010. године, али није успела да формира владу.

Нова фламанска алијанса је одбила да учествује у актуелним преговорима осам водећих фламанских и франкофонских партија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер