петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Финска осудила одлуку Турске о протеривању амбасадора десет држава, који су позвали Анкару да ослободи борца за људска права Османа Кавалу
Хроника

Финска осудила одлуку Турске о протеривању амбасадора десет држава, који су позвали Анкару да ослободи борца за људска права Османа Кавалу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. октобар 2021.

Финска је данас осудила одлуку Турске да протера амбасадоре десет држава који су позвали Анкару да ослободи борца за људска права Османа Кавалу, у складу са одлуком Европског суда за људска права.

Премијерка Финске Сана Марин оценила је ту одлуку турског председника Реџепа Тајипа Ердогана као „оштру реакцију“ и додала да је настала „жалосна ситуација“.

„Ово је веома жалосна ситуација. Сматрали смо да је важно да се одлуке Европског суда за људска права поштују и примењују и зато смо позвали на ослобађање овог активисте у области људских права“, казала је Марин.

Ердоган је јуче објавио да је Турска прогласила непожељним амбасадоре десет земаља, укључујући Финску, који су тражили пуштање Кавале из притвора у којем је четири године.

Претходно, у уторак, десет амбасадора је позвано на разгговор у Министарство спољних послова Турске, где им је речено да је „неприхватљива дрска изјава, упућена путем друштвених мрежа, у вези са судским поступком који спроводи независно судство“.

Амбасаде САД, Канаде, Француске, Немачке, Холандије, Норвешке, Шведске, Финске, Данске и Новог Зеланда објавиле су у понедељак заједничку изјаву, наводећи да одлагање суђења Кавали, спајање различитих предмета и отварање новог процеса упркос претходној ослобађајућој пресуди „баца сенку на поштовање демократије, владавине права и транспарентности“.

Кавала, 64-годишњи филантроп и борац за људска права, ухапшен је пре четири године по оптужби да је покушао да обори турску владу демонстрацијама које су се 2013. рашириле из Истанбула по целој земљи.

Оптужен је и за шпијунажу и покушај збацивања владе неуспелим државним ударом из јула 2016. године.

Европски суд за људска права пресудио је у децембру 2019. године да Кавала треба да буде пуштен из затвора, али су турске власти игнорисале пресуду.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер