петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Финансијска криза у Европи се шири, камате за Грчку прешле 20 процената
Хроника

Финансијска криза у Европи се шири, камате за Грчку прешле 20 процената

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. април 2010.

Европски финансијски функционери кажу да настоје што је брже могуће да спрече ширење дужничке кризе.

Директори Европске централне банке и Међународног монетарног фонда требало би да касније данас у Берлину разговарају са немачком канцеларком Ангелом Меркел о противљењу Немачке да се помогне Грчкој, чији спољни дуг прети да изазове катастрофу.

Неки чланови немачког парламента критиковали су реаговање званичног Берлина на ту кризу, али је немачки амбасадор у Грчкој, Волфганг Шултесис, данас обећао да "Немачка неће окренути леђа Грчкој."

Грчка је већ затражила приступ заједничком пакету финансијске помоћи Европске уније и Међународног монетарног фонда, од око 60 милијарди долара.

Међутим, забринутост за стабилност Грчке и других у дугове запалих европских држава, појачала се јуче када је агенција за кредитни рејтинг Стандард и Пур снизила ранг грчких државних обвезница на статус несигурних улагања. Иста агенција је снизила статус дуга Португала за два степена.

Поменута снижавања узнемирила су неке инвеститоре па су данас многе европске деонице изгубиле у вредности.

То је такође навело грчке функционере да предузму додатне акције и забране врсту трговине деоницама у којој инвеститори стичу приход само ако деонице губе вредност. Та забрана остаће на снази до краја јуна.

Финансијске невоље Грчке већ су довеле до пада вредности еура.

Инвеститори страхују да би земље Европске уније могле да забележе значајне економске губитке ако Грчка не буде била у стању да отплаћује свој огромни спољни дуг.

Агенција Стандард и Пур смањила је рејтинг Грчкој и Португалу због све веће забринутости да неће бити у стању да отплаћују дугове. Смањење рејтинга значи да ће позајмљивачи тражити од њих веће камате, што ће додатно поскупети позајмљивање новца у тренутку када се поменуте две земље упињу да превазиђу своје финансијске проблеме.

(VOA)

Каматна стопа на двогодишње кредите за Грчку прешла 20 процената

Цена задуживања грчке владе на међународним тржиштима поново је порасла.

Каматна стопа на двогодишње кредите износи преко 20%, у односу на јучерашњих 14 процената.

Европски берзански индекси јутрос су забележили благ пад, након великих јучерашњих губитака и нешто мањег пада вредности деоница у Азији.

Шеф Европске централне банке Жан-Клод Трише заложио се за хитну имплементацију плана за финансијску помоћ Грчкој.

Трише је говорио у Немачкој, где ће се састати са шефом Међународног монетарног фонда Домиником Строс-Каном и немачким министром финансија Волфгангом Шојблеом.

Доминик Строс-Кан данас ће се обратити посланицима немачког парламента, како би покушао да разреши недоумице у погледу пакета помоћи намењеног Грчкој.

Немачка би требало да да највећи допринос том пакету, али испитивања јавног мњења наводе на закључак да се већина Немаца томе противи.

Канцелар Ангела Меркел због тога оклева да одобри финансијску помоћ Грчкој, уочи кључних регионалних избора који ће се одржати идућег месеца.

Грчке обвезнице: "смеће"

Вредност деоница на берзама у Европи и Америци јуче је нагло пала у јеку наговештаја да се грчка дужничка криза погоршава и да би могла да се прошири на друге земље.

Индекси берзи у Њујорку, Лондону, Паризу и Франкфурту пали су за више од два одсто пошто је агенција за рејтинг кредитне способности држава, "Стандард анд Поор'с" спустила рејтинг обвезница грчке владе на БББ- што је ниво који је у неформалном говору на берзама познат као "џанк" или смеће.

Такав рејтинг значи да су обвезнице грчке владе високоризичне и да су мање шансе да ће их влада у Атини исплатити под уговореним условима и роковима.

"Стандард анд Поор'с" је такође смањио кредитни рејтинг Португала мада само на ниво АА-. Сматра се да је Португал следећа земља чланица еврозоне која би могла да се нађе у сличној ситуацији као Грчка.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер