петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Рикер: Позив Македонији у НАТО после решења спора са Грчком
Хроника

Филип Рикер: Позив Македонији у НАТО после решења спора са Грчком

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јануар 2012.

 СКОПЉЕ – Македонија је стална тема у НАТО-у али позив за чланство ће стићи након што се реши проблем са Грчком, изјавио је у Скопљу, после сусрета са македонским државним руководством, заменик помоћника државног секретара САД за европска и евроазијска питања Филип Рикер.

„Након Букурешта више пута смо поновили да ће Македонија добити позив за чланство у Алијанси када обе земље пронађу узајамно прихватљиво решење. То ће довести до консензуса у НАТО-у”, одговорио је Рикер на новинарско питање да ли ће се Македонија наћи на агенди НАТО-а на самиту у Чикагу.

На питање дали ће НАТО поштовати одлуку Међународног суда правде (МСП) који је потврдио да је Грчка прекршила Привремени споразум из 1995. године, Рикер је казао да је то одлука суда, а да НАТО има своја правила и одговорности.

Рикер је поновио став Вашингтона да одлука МСП даје одличну могућност да се дође до решења како би Македонија добила позив за чланство у НАТО-у.

Рикер се данас у Скопљу састао са председником Ђорђем Ивановом, премијером Николом Груевским, вицепремијерком за евроинтеграција Теутом Арифии, министром спољних послова Николом Попоским и министром одбране Фатмиром Бесимијем.

Како је саопштено из кабинета председника, Иванов је Рикеру предочио да објективни политички и економски проблеми Грчке не треба да буду оправдање да грчки политички врх избегава иницијативе за проналажење узајамно прихватљивог решења за спор око имена Македоније.

Иванов је, при том, као забрињавајуће истакао недостатак воље код грчког руководства да се озбиљније ангажује у превазилажењу овог проблема.

Рикер је поновио званични амерички став који остаје непромењен, да Вашингтон снажно подржава евроатлантске интеграције Македоније, да она испуњава све услове за чланство у НАТО-у и да остаје још да се пронађе узајамно прихватљиво решење за спор са Грчком.

Он је похвалио реаговање Македоније на одлуку МСП и да је то допринело бољој атмосфери, наведено је у саопштењу из кабинета Иванова.

Рикер, који је пре садашње функције био амбасадор САД у Скопљу, сусрео се и са лидерима Демократске уније Албанаца и Социјалдемократске странке Македоније, Алијем Ахметиијем и Бранком Црвенковском.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер