уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Хамонд: Велика Британија не жели да буде одржан референдум у Републици Српској и поздрављамо утицање Србије да се он не спроведе
Хроника

Филип Хамонд: Велика Британија не жели да буде одржан референдум у Републици Српској и поздрављамо утицање Србије да се он не спроведе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2015.

"Предложени референдум о правосудним институцијама у РС-у је у супротности са будућношћу и напретком у Босни и Херцеговини и ЕУ.

Шеф британске дипломатије Филип Хамонд изјавио је данас у Београду да Уједињено Краљевство не жели да буде одржан референдум о правосудним институцијама у Републици Српској као и да ће чланством Косова у УНЕСЦО-у бити заштићена културна баштина Косова.

Хаммонд је након сусрета са србпским премијером Александром Вучићем у заједничком обраћању медијима поздравио улогу Србије у региону.

"Србија има важну улогу, не само у дијалогу већ и шире. Уједињено Краљевство је посебно заинтересовано да се покуша приказати напредак у Босни и Херцеговини. Предложени референдум о правосудним институцијама у РС-у је у супротности са будућношћу и напретком у Босни и Херцеговини и ЕУ. Поздрављамо утјецај Србије да се такво нешто не деси, пошто ми не желимо да се тај референдум спроведе", поручио је Хамонд додавши да ће Велика Британија наставити да подржава Србију на путу ка чланству у ЕУ.

Високи британски званичник је казао како ће подршка чланству Косова у УНЕСЦО-у појачати обавезу да се заштити културна баштина на Косову.

Упитан да ли ико у Великој Британији мисли да манастири на Косову Дечани и Пећка патријаршија припадају косовским албанцима, Хаммонд је навео да је намјера да Косово прихвати обавезу да заштити културно наслијеђе, као што се то иначе ради у УНЕСЦО-у.

"Ујединејно Краљевство вјерује да ће Косово, када постане члан УНЕСЦО-а, појачати обавезе у складу с којима ће имати обавезу да заштити српско културно наслијеђе на Косову. Писао сам министру иностраних послова Косова и био сам јасан да очекујемо да Косово заштити и прихвати УНЕСЦО ознаку српског наслијеђа", рекао је Хамонд.

Он је претходно нагласио да фокусирање на питања из прошлости није у интересу региона.

Српски премијер Александар Вучић је говорећи на тему чланства Косова у УНЕСЦО-у поновио став да се Србија дубоко противи томе и да је о свим погубним посљедицама говорио и Хамонду.

"То је нека велика и крупна игра у којој ми покушавао да заштитимо своје националне и државне интересе. Прогноза је таква да ће то бити тешко. Боримо се и молићемо за помоћ и подршку на сваком месту. Бројеви су такви да нама не иду у прилог", оцијенио је Вучић.

Према његовим ријечима, Косово са "безброј малих земаља" чини већину у УНЕСЦО-у. Рекао је и да Србија неће прихватити да је "племе Гаши градило манастир Дечани".

"То је манастир српски. Турци су нам давали све потврде током вишевековне владавине, и сад то хоће да нам укину. Штитићемо своје", поручио је Вучић.

(Агенције) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер