среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92: У Конгресу САД иницирана резолуција о случају Битићи; Фатос Битићи - Веран Матић ме обавестио да га је Вучић замолио да буде на челу комисије за расветљавање убиства моје браће
Хроника

Б92: У Конгресу САД иницирана резолуција о случају Битићи; Фатос Битићи - Веран Матић ме обавестио да га је Вучић замолио да буде на челу комисије за расветљавање убиства моје браће

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. мај 2015.

Случај од ког зависе односи САД и Србије

Испред потпредседника САД Џоа Бајдена и премијера Србије Александра Вучића ће се на столу у Вашингтону као једна од важнијих тема наћи "случај Битићи".

Случај у коме су припадници српске полиције 1999. године убили три америчка држављана албанског порекла представља једну од препрека у односима Србије и САД, а претходних дана је у Конгресу САД иницирана и нова резолуција с циљем да се нагласи да је остваривање правде у случају Битићи главни фактор побољшања односа између две земље.

Резолуција је текстом практично истоветна оној из 2013. године, а веома значајан је њен тајминг - иницирана је само неколико дана пред прву званичну посету Вучића Сједињеним Америчким Државама.

Браћа Илија, Агрон и Мехмет Битићи, рођени су у Чикагу, а 1999. године су се придружили тзв. "Атлантској Бригади" Ослободилачке војске Косова у априлу 1999. Ухапшени су у СРЈ, а затим и убијени, а за њихову смрт нико није одговарао.

Како је наведено у првој резолуцији, од Владе Србије и надлежних органа се тражи да решавање овог случаја буде постављено као приоритет, САД ће посветити ресурсе како би "помогле и пратиле" напоре Србије, а постигнут напредак у разрешењу овог случаја, или његов изостанак, требало би да остане значајан фактор у одређивању даљег развоја односа на релацији САД – Република Србија.

Такве ставове поновио је ових дана конгресмен Ли Зелдин и навео да је његова канцеларија блиско сарађивала са породицом Битићи.

Говорећи у име породице, Фатос Битићи је рекао да је "фрустриран чињеницом што српски политички врх штити осумњичене на високим функцијама".

"Ова резолуција је јасна порука о одлучности САД. Премијер Вучић ће морати да одговори зашто није ништа предузео као И о свом блиском односу са Гораном Гуријем Радосављевићем током своје посете Вашингтону", рекао је Битићи.

Премијер Вучић се осврнуо на овај случај данас, када је и потврдио председник Комисије за истрагу убистава новинара Веран Матић бити укључен у решавање тог случаја.

Како је рекао, Матић је између осталог показао иницијативу и у решавању случаја убиства новинара Славка Ћурувије.

"Није реално да се тај случај расветли до мог одласка у САД, али било би добро да се тај случај реши", рекао је Вучић.

(Б92)

Фатос Битићи: Веран Матић ме обавестио да га је Вучић замолио да буде на челу комисије за расветљавање убиства моје браће

Ради се на формирању посебног тела за расветљавање убиства браће Битићи, Веран Матић на челу.

- Веран Матић ме је писаним путем обавестио да га је премијер Србије Александар Вучић замолио да буде на челу новоформиране комисије за расветљавање убиства моје браће, каже за Данас Фатос Битићи, брат америчких држављана Илија, Агрона и Мехмеда, који су убијени 1999. у Петровом селу.

Он за наш лист напомиње да му је Веран Матић написао да је заинтересован да стане на чело те комисије, односно да следе састанци на којима би требало да се утврди какве ингеренције би имао над тим случајем и у колико мери би имао "одрешене руке".

Такође, како сазнајемо, за петак је заказан састанак Верана Матића у амбасади Сједињених Америчких Држава тим поводом. Подсетимо, Веран Матић се од 2013. налази на челу Комисије за истраживање убистава новинара - Даде Вујасиновић, Славка Ћурувије и Милана Пантића. Нерасветљен случај убистава браће Битићи, држављана САД чија су тела пронађена у масовној гробници у Петровом Селу, кочница су у односима Србије и САД.

До сада ниједна власт није показала вољу да казни кривце за убиство браће Битићи. Уочи одласка у званичну посету Америци, премијер Александар Вучић је као један од приоритета у спољној политици навео боље односе са Сједињеним Државама, а као једну од две препреке навео је нерешен случај Битићи.

"Људи када чују албанско име кажу, па убили су неке Албанце. Убили смо Албанце који су дошли да спасу Србина који их је молио да га извуку на територију централне Србије. Ми смо их ставили у затвор 14 дана зато што нису имали визу за Србију. И онда смо их, уместо да их пустимо назад, одвели и убили. Дакле, то је било пре 17 година. А сва тројица су били амерички држављани. То је наш проблем у односима са Американцима и тај проблем је на нама да решимо", рекао је Вучић за Б92. Брат убијене браће Битићи недавно је изјавио да је у сусрету са представницима полиције, Тужилаштва за ратне злочине и Владе Србије чуо иста убеђивања да ће они нешто учинити. "Свима са којима сам се сусрео поставио сам питање: у чему је проблем? Они су рекли да је Горан Радосављевић Гури кључни човек у овом случају али да је он моћан у Србији. За мене је то несхватљиво, он за оно што је учинио мора да иде пред суд", рекао је он.

С. Чонградин

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер