среда, 18. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фатос Битићи: Противим се формирању комисије за истрагу убиства моје браће, Вучић да престане да штити Гурија
Хроника

Фатос Битићи: Противим се формирању комисије за истрагу убиства моје браће, Вучић да престане да штити Гурија

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. мај 2015.

*Премијер Вучић је неколико пута дао своју реч да ће бити напретка у овом случају. Истрага комисије није напредак, то је просто пребацивање одговорности, оцењује саговорник Данаса.

Противим се формирању комисије која би се бавила истрагом о убиству моје браће. Комисија би пребацила одговорност са премијера Србије Александра Вучића, који наставља да штити Горана Радосављевића Гурија, бившег генерала српске полиције, и који је учинио мало на побољшању опасних околности у којима се налазе сведоци. Ово је главни проблем целог случаја - сведоци одбијају да иступе и истинито сведоче док су осумњичени у прилици да блокирају истрагу, оцењује у разговору за Данас Фатос Битићи, брат Илија, Агрона и Мехмеда Битићи, који су убијени 1999. у Петровом селу, намеру премијера Србије да формира комисију за истрагу о убиствима браће Битићи.

- Како је Данасу изјавио Фатос Битићи, Веран Матић га је писаним путем обавестио да га је премијер Србије Александар Вучић замолио да буде на челу новоформиране комисије за расветљавање убиства његове браће. Он је за наш лист објаснио да му је Веран Матић написао да је заинтересован да стане на чело те комисије, односно да следе састанци на којима би требало да се утврди какве ингеренције би имао над тим случајем и у колико мери би имао "одрешене руке". Такође, премијер Србије је јуче потврдио писање нашег листа. Он је рекао да је од шефа комисије за истраживање убистава новинара Верана Матића тражио да се укључи у случај истраге убиства три брата Битићи, америчких држављана албанског порекла које су у лето 1999. године убили припадници полиције Србије.

Саговорник Данаса напомиње да његов став поводом најаве о формирању комисије "не говори ништа о господину Матићу".

- Ја лично немам разлога да сумњам у његове намере.

Каква се порука шаље најавом о формирању комисије? Државни органи већ годинама не показују ни најмању вољу да реше овај случај.

- Премијер Вучић је неколико пута дао своју реч да ће бити напретка у овом случају. Постављање ове комисије није напредак, то је просто пребацивање одговорности.

Како коментаришете чињеницу да је ова иницијатива потекла од Александра Вучића? С друге стране, Тужилаштво за ратне злочине се не држи одговорним за непоступање у овом случају.

- Постоји одговорност Владе Србије за нечињење у нашем случају. Сада је најважније да премијер Вучић прво престане да штити Горана Радосављевића Гурија, а онда осигура безбедност сведоцима и мотивише их да иступе и сведоче.

Очекујете ли ускоро коначно решење тог случаја, односно да починиоци коначно буду приведени правди?

- То ће се догодити. Чекао сам и инсистирао на расветљавању овог злочина више од 15 година, не намеравам сада да одустанем. Десетине америчких амбасадора, дипломата и политичара изјавило је да се овај случај мора решити. С друге стране, Амнестy Интернатионал, Фонд за хуманитарно право и друге НВО поручују исто. Они неће престати са притисцима да се убиство моје браће расветли, нема одустајања.

С. Чонградин

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер