петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фатмир Сејдиу: Са Србијом никада нећемо разговарати о статусу Косова
Хроника

Фатмир Сејдиу: Са Србијом никада нећемо разговарати о статусу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. фебруар 2009.

Председник и премијер Косова Фатмир Сејдију и Хашим Тачи навели су да са Србијом неће разговарати о статусу Косова и о питањима која "задиру у суверенитет државе Косово". УНМИК неће инсистирати да Приштина прихвати разговоре са Београдом.

После састанка са шефом УНМИК-а Ламбертом Занијером, највиши косовски званичници казали су да се о осталим одредбама из пакета Мартија Ахтисарија може разговарати са Београдом.

Сејдију је казао да је са шефом УНМИК разговарано о реконфигурацији УНМИК-а.

Сусрет шефа УНМИК-а и косовских званичника уследио је након што су Тачи и Сејдиу пуних недељу дана игнорисали Занијеров позив за дискусију о најављеним преговорима са Београдом о спровођењу плана у шест тачака, о којем су се, раније, договориле Уједињене нације и Србија.

"Разговор је био усредсређен на реконфигурацију УНМИК-а, али и о конкретним кретањима и могућностима дијалога са Србијом", рекао је косовски председник.

Сејдију је казао да су шефу УНМИК-а пренели став инститиуција Косова да поштују међудржавне односе и сарадњу и са Србијом, и да никада нису рекли да су против разговора о темама које су у интересу "две суверене државе".

"Никада нећемо прихватити ниједну тему или приступ који може на један или други начин имати за циљ да има утицаја на питања статуса. Знамо да су стални захтеви представника Србије на томе, а ми кажемо да је то питање затворено", рекао је Сејдиу.

Сејдију је рекао да су са Занијером разговарали и о преношењу преосталих овлашћења мисије УН на Еулекс и институције Косова и да су од шефа УНМИК добили гаранције да се смањује број припадника мисије коју предводи.

Тачи је казао да је тренутно сва енергија институција Косова усмерена на остваривање успеха у раду након проглашавања независности.

"Са Србијом је све завршено 17. фебруара, када је Косово проглашено државом коју су признале 54 државе", рекао је косовски премијер.

Тачи је рекао да се са свим суседима може разговарати само на нивоу независних држава.

Занијер је рекао да је тачно да је улога УНМИК-а смањена и да су овлашћења која се односе на питање дијалога са Србијом сада на Еулексу.

"Околности на терену су се промениле, али док је Резолуције 1244 мој је мандат да извештавам Савету безбедности УН. Наравно, ја ћу наставити контакте са Београдом", рекао је шеф УНМИК-а.

Занијер је навео да неће бити притисака на институције Косова да прихвате дијалог са Београдом.

Представници косовских Албанаца тврде да са Београдом неће преговарати о примени споразума у шест тачака, који је Србија договорила са шефом УН Бан Ки Муном, наводећи да би примена тог договора представљала "кршење суверенитета Косова, Ахтисаријевог плана и косовског устава".

Одбијање Албанаца да прихвате низ специјалних решења за косовске Србе већ месецима представља извор неслагања између представника међународне заједнице и званичника институција у Приштини, али би се односи могли додатно погоршати јер је косовска влада најавила да ће, пре почетка разговора са Београдом, објавити списак услова, укључујући и скидање споразума у шест тачака садневног реда разговора.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер