уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Фактор Плус": СНС 45,5 одсто; СПС 10,7, а ССП 6,9 одсто
Хроника

"Фактор Плус": СНС 45,5 одсто; СПС 10,7, а ССП 6,9 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. април 2023.

 Грађани Србије и даље убедљиво највише поверења у Српску напредну странку Александра Вучића, показало је најновије истраживање агенције Фактор Плус

Грађани се више надају да ће Србија постати чланица ЕУ, него што верују да ће се то заиста и догодити. Највећи разлог за то је све чешћи став Брисела против проширења ЕУ, али и притисци на нашу земљу у вези са увођењем санкција Русији и решавањем косовског питања, преноси "Блиц".

Пошто се у последње време све чешће се прича о ванредним парламентарним изборима, иако је од прошлих избора прошло свега годину дана, "Фактор плус" је истраживањем обухватио и рејтинг странака.

Када је реч о тренутном рејтингу, СНС је на 45,5 одсто подршке, СПС на 10,7 одсто, а ССП на 6,9. Следе Заветници и НАДА са по 4,5 одсто и Двери са 4 одсто подршке.

- Десница тренутно убира поене на темама о рату у Украјини и косовском питању. Покушавају да придобију што више гласова, с тим што ће се тек видети да ли ће десница уједињена моћи да изађе на изборе - каже извршни директор "Фактор плуса" Предраг Лацмановић.

Да се избори одржавају у недељу 38 процената грађана се изјаснило да би на њих изашло, 36 одсто да не би, док 26 процената нема став. Лацмановић ипак види простор за напредак проевропских странака.

- Тренутно постоји мали евроскептицизам због притисака на нашу земљу да уведемо санкције Русији и имплементирамо Охридски споразум. Ако би ти притисци попустили, рејтинг проевропских странака би растао, јер већински део Србије нема ништа против ЕУ - каже Лацмановић.

Поводом формирања Народног покрета, што је иницирао председник Александар Вучић, анкета "Фактор плуса" је показала 78 одсто грађана види СПС у том покрету заједно са СНС-ом. Занимљиво је да по 12 одсто испитаника верује да ће се у Народном покрету наћи и ССП, односно коалиција "НАДА".

- Народни покрет је најављен као широка коалиција за борбу за српске интересе, због чега грађани у том покрету виде и оне који тренутно нису у љубави са влашћу - каже Лацмановић.

Знатно већи проценат грађана сматра да Србија треба да постане чланица Европске уније (39 одсто), него што их верује да ће се то заиста и остварити (30 одсто). Да ће у наредних пет до 10 година Србија постати пуноправна чланица ЕУ верује свега 23 одсто испитаника.

- Нису велика очекивања због све чешћих сигнала из Брисела против даљег проширења ЕУ. Наравно, грађани све то слушају и закључују да су мале шансе за улазак Србије у ЕУ. Да би се променио њихов став потребни су јачи сигнали из Француске, Немачка и Италије, као најјачих ЕУ земаља - каже Лацмановић.

Грађани који сматрају да Србија треба да буде део ЕУ најчешће као главни бенефит наводе друштвено-економски напредак сваког појединца и друштва, затим владавину закона и заштиту људских права, као и мир и стабилност у региону и шире.

- Уласком у ЕУ политички притисци на Србију били би драстично мањи. То би било велико олакшање и земља би могла знатно економски да напредује - каже Лацмановић.

С друге стране, чак 53 одсто грађана не очекује да Србија постане чланица ЕУ, а као најчешћи разлог за то истичу "захтев ЕУ да признамо Косово као независну државу" и да "уведемо санкције Русији".

- Грађани би можда и пристали да уведемо санкције Русији, али не и да се одрекну Косова због уласка у ЕУ - каже Лацмановић.

Видети још: 

„Трећи пут“: СНС 40,4%, СПС 8,5%, ДСС 5,2%, Двери и ССП 4,5% и „Заједно“ са 3,9%

(Информер-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер