субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Фајненшл Тајмс": Немачка жели да ускрати САД право вета у ММФ-у
Хроника

"Фајненшл Тајмс": Немачка жели да ускрати САД право вета у ММФ-у

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. септембар 2010.

Немачка предлаже да се Сједињене Америчке Државе (САД) одрекну права вета када су у питању кључне одлуке Међународног монетарног фонда (ММФ), у замену за слабију улогу Европе у пословању ове организације.

На ову иницијативу Немачка се одлучила због жеље САД да квалитативно и квантитативно измене састав борда директора ММФ-а, како би се одразила све већа улога земаља у успону у међународним односима. Због тога би многе развијене земље морале да се одрекну учешћа у борду директора, иако саме САД не показују жељу да смање свој утицај на ММФ.

У борду директора ММФ-а сада је осам директора појединих земаља (САД, Јапана, Француске, Велике Британије, Немачке, Кине, Русије и Саудијске Арабије) и 16 директора који заступају интересе групе држава. Европљани имају укупно девет од 24 места.

САД, де факто, имају право вета када су у питању кључне одлуке за чије је усвајање потребна већина од 85 одсто гласова, с обзиром да им припада 17,09 процената гласова. Исто право вета имају земље групе БРИК (Бразил, Русија, Индија и Кина) са преко 15 одсто гласова.

Немачка сугерише да се смањи лимит гласова неопходних за усвајање важних одлука на 75 одсто, чиме би се успешно избегао вето САД и БРИК, али би Европа задржала могућност блокирања одлука обзиром да јој припада око 30 одсто гласова.

Лондонски "Фајненшл Тајмс" закључује да ће САД, највероватније, одбити ову немачку иницијативу

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер