Početna strana > Hronika > Fajnenšl tajms: EU i NATO su stubovi bezbednosnog sistema SAD u Evropi, Tramp planira da sruši te stubove i otvori prostor Kini i Rusiji
Hronika

Fajnenšl tajms: EU i NATO su stubovi bezbednosnog sistema SAD u Evropi, Tramp planira da sruši te stubove i otvori prostor Kini i Rusiji

PDF Štampa El. pošta
sreda, 25. maj 2016.

Uticajni komentator britanskog lista Gideon RAHMAN upozorio Amerkance: EU i NATO su stubovi američkog sistema bezbednosti u Evropi.Tramp planira da sruši te stubove. On ne podržava celovitost EU i tvrdi da bi izlazak Velike Britanije iz EU bio dobra ideja, a da obaveze SAD prema NATO štete američkim interesima. Ako se ovome dodaju Trampove simpatije prema predsedniku Rusije Vladimiru Putinu – dobija se revolucionarna formula za politiku SAD u Evropi

AMERIKANCE su dosad plašili Donaldom Trampom na sve moguće načine. A sada poinju da ih plaše – sa svih strana.

Uticajni britanski list Financial Times objavio je: ako se SAD odreknu uloge „globalnog policajca” – kao što to želi Tramp – vakum koji će time biti stvoren odmah će popuniti Rusija i Kina.

Potpisnik teksta je komentator britanskog lista Gideon Rahman, koji je „bika” odmah uhvatio „za rogove”.

Ukazao je da Tramp želi da povrati „nekadašnju veličinu Amerike”, a da istovremeno obećava da će Vašington odustati od vodeće uloge u međunarodnoj politici.

Odmah je naglasio da je svetski sistem bezbednosti zasnovan na međusobnoj povezanosti alijansi koje su stvorili Amerikanci, a održavaju ih „crvenim linijama” – političkim, diplomatskim, ekonomskim i ideološkim granicama – koje su sami povukli i obezbeđuju da se izlazak izvan tih linija predstavlja kao izazov celom sistemu međunarodnih odnosa.

Rahman je takođe ocenio da trgovinski protekcionizam koji Tramp predlaže može dovesti do recesije u svetskoj ekonomiji i do podrivanja sistema globalne trgovine.

Financial Times dalje podseća da američka politika prema Evropi počiva na garancijama bezbednosti koje joj je Vašington dao po završetku Drugog svetskog rata i da su instrumenti te politike – Evropska unija i NATO. Pa upozorava:

„Tramp planira da sruši te stubove. On ne podržava celovitost EU i tvrdi da bi izlazak Velike Britanije iz EU bio dobra ideja, a da obaveze SAD prema NATO štete američkim interesima. Ako se ovome dodaju Trampove simpatije prema predsedniku Rusije Vladimiru Putinu – dobija se revolucionarna formula za politiku SAD u Evropi. Milijarder bi mogao vratiti Ameriku izolacionizmu iz 1930. kada je Vašington sumnjao da je za SAD uopšte potrebno da štiti bezbednost Starog sveta”.

Rahman na kraju zaključuje da bi Tramp iz Bele kuće naneo razoran udarac po strukturi zapadne alijanse i po imidžu Amerike u Evropi. On tvrdi da bi Amerika sa njim na čelu postala nepredvidljivija, a da bi se sve moglo izroditi u „katastrofu za SAD”.

(Fakti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner