Хроника

Фајненшл тајмс: ЕУ и НАТО су стубови безбедносног система САД у Европи, Трамп планира да сруши те стубове и отвори простор Кини и Русији

Штампа
среда, 25. мај 2016.

Утицајни коментатор британског листа Гидеон РАХМАН упозорио Амерканце: ЕУ и НАТО су стубови америчког система безбедности у Европи.Трамп планира да сруши те стубове. Он не подржава целовитост ЕУ и тврди да би излазак Велике Британије из ЕУ био добра идеја, а да обавезе САД према НАТО штете америчким интересима. Ако се овоме додају Трампове симпатије према председнику Русије Владимиру Путину – добија се револуционарна формула за политику САД у Европи

АМЕРИКАНЦЕ су досад плашили Доналдом Трампом на све могуће начине. А сада поињу да их плаше – са свих страна.

Утицајни британски лист Financial Times објавио је: ако се САД одрекну улоге „глобалног полицајца” – као што то жели Трамп – вакум који ће тиме бити створен одмах ће попунити Русија и Кина.

Потписник текста је коментатор британског листа Гидеон Рахман, који је „бика” одмах ухватио „за рогове”.

Указао је да Трамп жели да поврати „некадашњу величину Америке”, а да истовремено обећава да ће Вашингтон одустати од водеће улоге у међународној политици.

Одмах је нагласио да је светски систем безбедности заснован на међусобној повезаности алијанси које су створили Американци, а одржавају их „црвеним линијама” – политичким, дипломатским, економским и идеолошким границама – које су сами повукли и обезбеђују да се излазак изван тих линија представља као изазов целом систему међународних односа.

Рахман је такође оценио да трговински протекционизам који Трамп предлаже може довести до рецесије у светској економији и до подривања система глобалне трговине.

Financial Times даље подсећа да америчка политика према Европи почива на гаранцијама безбедности које јој је Вашингтон дао по завршетку Другог светског рата и да су инструменти те политике – Европска унија и НАТО. Па упозорава:

„Трамп планира да сруши те стубове. Он не подржава целовитост ЕУ и тврди да би излазак Велике Британије из ЕУ био добра идеја, а да обавезе САД према НАТО штете америчким интересима. Ако се овоме додају Трампове симпатије према председнику Русије Владимиру Путину – добија се револуционарна формула за политику САД у Европи. Милијардер би могао вратити Америку изолационизму из 1930. када је Вашингтон сумњао да је за САД уопште потребно да штити безбедност Старог света”.

Рахман на крају закључује да би Трамп из Беле куће нанео разоран ударац по структури западне алијансе и по имиџу Америке у Европи. Он тврди да би Америка са њим на челу постала непредвидљивија, а да би се све могло изродити у „катастрофу за САД”.

(Факти)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]