петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фајненшел тајмс: Мора бити истраге о трговини органима
Хроника

Фајненшел тајмс: Мора бити истраге о трговини органима

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. јануар 2011.

Под насловом "Косовска мрачна прошлост", Фајненшел Тајмс доноси уреднички коментар у којем износи став да би САД и Европска унија морали да, после усвајања извештаја Дика Мартија о трговини људским органима, допусте покретање истраге о, како лист пише, наводним ратним злочинима.

Још откако су 2008. године признали независност Косова, пише Фајненшел Тајмс, САД и њихови савезници у ЕУ нису гајили никакве илузује у погледу злоћудног утицаја корупције највишег ранга и организованог криминала у бившој српској покрајини. Некадашњи амерички амбасадор у Приштини је приметио да ће, све док не буду похапшени бесрамно корумпирани високо позиционирани званичници, становници Косова закључити да је влада тек нешто више од клептократије. Западне земље су се, упркос свему, наставља лист, свака понаособ показале неспремним да истраже оптужбе по којима је на Косову, непосредно по окончању рата за независност, обављана трговина људским органима. Лист подсећа на суштину оптужби о убијању српских затвореника којима су, по одвођењу у Албанију, вађени бубрези који су купце налазили на приватним страним клиникама. У Вашингтону и Бриселу се, пише Фајненшел Тајмс, страховало да би евентуална званична истрага о томе ишла на руку Србији која би, гневна због сецесије Косова, искористила сваки расположиви материјал да дискредитује албанске власти на Косову - преноси BBC.

Фајненшел Тајмс, у уредничком коментару, заузима став да сада више нема никаквих разлога за одлагање покретања једне такве истраге. Лист подсећа на одлуку Парламентарне скупштине Савета Европе и указује да су власти на Косову и у Албанији аутора усвојеног извештаја о трговини људским органима Дика Мартија назвале просрпским пропагандистом. Ни околности ни садржина Мартијевог извештаја не оправдавају такве нападе, оцена је Фајненшел Тајмса.

Један од разлога је што је прве оптужбе о трговини органима 2008. године јавно изнела Карла дел Понте, својевремено главни тужилац Хашког трибунала. Други разлог почива у томе што Мартијев избалансирани извештај недвосмислено осуђује српске ратне злочине и указује да су косовски Албанци, преноси даље лист, били жртве ужасног насиља као последице сумануте политике етничког чишћења коју је спроводио диктатор Слободан Милошевић. Стабилност у бившој Југославији, пише коментатор Фајненшел Тајмса, захтева да буду саопштене болне истине о свим ратним зверствима. Мартијев извештај садржи довољно узнемиравајућих сведочења да би се оправдало покретање независне истраге. Сједињене Државе и Европска унија не би смели да ту истрагу спречавају задржавањем или филтрирањем осетљивих докумената. Косово и Албанија морају да одрже дато обећање о пуној сарадњи. Коначно, Србија не би смела да ову аферу искористи за дестабилизацију Косова чија независност, закључује Фајненшел Тајмс, остаје у најбољем дугорочном интересу целог региона.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер