субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски врховни суд пресудио да је споразум о преносу података из Европе у САД о пословању преко Фејсбука неважећи јер не нуди довољну заштиту
Хроника

Европски врховни суд пресудио да је споразум о преносу података из Европе у САД о пословању преко Фејсбука неважећи јер не нуди довољну заштиту

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. октобар 2015.

Европски врховни суд пресудио је данас да је споразум „Сејф Харбур“ између Брисела и Вашингтона, који омогућава пренос на хиљаде података о пословању, преко Фејсбука из Европе у САД, неважећи јер не нуди довољну заштиту, што је показало шпијунирање америчке агенције НСА које је открио Едвард Сноуден.

„Суд правде изјављује да је споразум ’Сејф Харбур‘ између Европске комисије и САД неважећи“, наводи се у одлуци, донетoј на случају који је покренуо аустријски студент права Макс Шремс против Фејсбука, преносе агенције.

Суд је истакао да ирске власти сада морају да донесу одлуку да прекину пренос података европских претплатника Фејсбука у САД, због тога што та земља не обезбеђује адекватну заштиту личних података.

Жалба је усредсређена на споразум из 2000. године, који омогућава пренос података из Европе у САД, уз договор да амерички закони обезбеде исти ниво заштите као у Европској унији.

Шремс је као борац за заштиту приватности у Аустрији покренуо поступак против Ирске за заштиту података, јер се европско седиште Фејсбука тамо налази.

Он је тврдио да је споразум преслаб да би могао да гарантује приватност европских становника, после детаља које је открио Сноуден.

Шремс се поверенику за заштиту података у Ирској жалио да амерички закон не пружа довољну заштиту података који се преносе путем друштвених медија компанија на серверима у САД.

Ирске власти су у почетку одбациле његову тужбу.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер