петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски социјалисти оштро критиковали изјаву Кристин Лагард да Грчкој прети напуштање еврозоне
Хроника

Европски социјалисти оштро критиковали изјаву Кристин Лагард да Грчкој прети напуштање еврозоне

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. мај 2015.

Европски социјалисти оштро критиковали изјаву директорке Међународног монетарног фонда Кристин Лагард да Грчкој прети напуштање зоне евра. Истичу да је то ударац преговорима који се воде управо да би се нашло решење за извлачење Грчке из кризе настале такође због "отровних мера стезања каиша, које је првенствено наметнуо ММФ".

Истовремено је секретар америчке централне банке Џек Лу затражио од владе у Атини и међународних поверилаца грчког дуга, а то су претежно Европска унија и ММФ, да нађу "савитљиво решење" за стабилизацију Грчке и спрече "несрећу којом би Грчка била приморана да напусти зону евра", преноси Бета.

Неки амерички и европски аналитичари сматрају да Вашингтон не жели излазак Грчке из еврозоне, јер би то ојачало и друге тежње за "лабављењем ЕУ" и погодило целу светску економију, а Грчка је важна и као партнер за енергетско снабдевање Европе и нарочито прилива гаса из Азербејџана и других извора, што снажно подржавају САД.

Директорка ММФ Лагард је поручила да опасност изласка Грчке из зоне евра прети јер нема изгледа да се постигне договор о темељитим реформама у Грчкој и давању даље финансијске помоћи Атини, уз опаску да то не било лако, "али не и крај за еврозону".

Председник Европске комисије Жан Клод Јункер је претходно предочио да би у случају изласка Грчке из зоне евра то значило "велику опасност јер би англосанксонски свет учинио све што може да разбије ту зону безбедности и напретка" у ЕУ.

Јункер је подвукао да је економско и монетарно збијање еврозоне неопозиво.

Како је саопштио председник социјалистичких странака у ЕУ Ђани Питела, "јасно је да неко и даље одбија да извуче поуке из ранијих грешака Тројке" - Европске комисије, Европске централне банке и ММФ, чији су главни економисти својевремено признали да су драстичне мере стезања каиша Грчкој изазвале још већа задуживања, пад друштвеног производа и пораст беде и незапослености.

Питела је нагласио да ММФ не може одлучивати о еврозони, али је упозорио и да се "неке земље чланице ЕУ играју ватром, јер би биле одговорне не само за Грчку већ и погубне последице по целу еврозону".

Потпредседница европских социјалиста Марија Жоао Родригес је ставила до знања да "избор за Грчку не може бити само избор између катастрофалног изласка из еврозоне или повратак на пропале рецепте стезања каиша из протеклих година".

То мора бити, како је нагласила, "много бољи лек свеобухватних реформи, почев од делотворног убирања пореза и модернизације државне управе, али и програма инвестиција и отварања нових радних места, уз циљеве буџетске равнотеже, али онолико тешке колико захтевају кредитори".

Изјава Кристин Лагард је изазвала нову навалу грчких штедиша на банке који су само у четвртак банкарских рачуна у земљи повукли неколико стотина милиона евра.

Француски министар финансија Мишел Сапен је изјавио да се преговори с Грчкој настављају и нагласио да "не постоји сценарио изласка Грчке из зоне евра".

Немачки министар финансија Волфганг Шојбле је саопштио да "повољне вести које стижу из Атине и даље не одражавају потпуно стање у преговорима Атине и поверилаца".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер