петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски политичари о резултату грчког референдума
Хроника

Европски политичари о резултату грчког референдума

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2015.

Након објављених прелиминарних резултата који показују убедљиву победу противника споразума Грчке и кредитора, огласили су се министри и посланици европских држава.

Немачки политичари: Тежак резултат референдума

Немачки политичари у првим реаговањима на исход референдума у Грчкој оценили су да је то "тежак резултат" и да су сада лоше шансе за даљи пакет помоћ Грчкој.

Заменик шефа посланичког клуба владајуће Социјалдемократске партије у Бундестагу Карстен Шнајдер оценио је да ће грчко "не", које се назире на референдуму, бити "веома, веома тежак резултат" и да то доводи у питање да ли се са грчком владом уопште даље може преговарати.

"Не знам како се уопште још може наћи 'најмањи заједнички именилац'", рекао је Шнајдер, који је међу првим немачким политичарима коментарисао прелиминарне званицне резултате, на основу 30 одсто избројаних гласова, према којима води опција против предлога ЕУ и ММФ.

Заменик шефа посланичког клуба демохришћана у Бундестагу Ралф Бринкхаусе оценио је да сада постоје лоше шансе за даљи пакет помоћ Грчкој.

"Код нас је увек важила и важи девиза: Помоћ у замену за реформе. Ако грчка влада не изводи реформе и ако сада има покриће народа за то, онда ће заиста бити тешко да се даљи пакети помоћи покрену", рекао је Бринкхаус.

Шеф опозиционе немачке партије Зелени Џем Ездемир нагласио је забринутост због грчког "не" које се назире.

Он је рекао да ће проблеми високо задужене Грчке и онако и даље остати проблеми Европе.

Фајман: Потребни нови предлози грчке владе

Због већинске одлуке Грка против предлога ЕУ и ММФ, потребно је да грчка влада премијера Алексиса Ципраса преда нове предлоге, истакао је вечерас аустријски канцелар Вернер Фајман.

"Сада је на грчкој влади да да предлоге како треба наставити", нагласио је Фајман у саопштењу.

Аустријски канцелар је навео да се мора поштовати одлука Грка на референдуму, напомињући да може владати подељено мишљење о грчком референдуму, али не сме бити бити свеједно због тешког стања у коме се налази већина грчког становништва.

"Растуће сиромаштво у Грчкој захтева конкретне хуманитарне мере", поручио је Фајман.

Лидер најутицајније опозиционе странке у Аустрији, Слободарске партије (ФПО) Хајнц-Кристијан Штрахе, сматра, међутим, да је једина логична последица одлуке на референдуму иступање Грчке из еврозоне.

Према његовим речима, то би било најбоље решење како за Грчку, тако и еврозону.

Грчка би, како сматра, могла да се стабилизује поновним увођењем драхме.

Развој ситуације у Грчкој, истиче Штрахе, показује да је евро, у садашњем облику, погрешна конструкција.

"Дугорочно нема пута који би заобишао поделу еврозоне у чврст северни-еври и меки јужни евро", навео је Штрахе у саопштењу.

Руски званичник: Корак ка изласку Грчке из еврозоне

Грчка је данас на референдуму направила корак ка изласку из еврозоне, изјавио је заменик руског министра економије Алексеј Лихачев.

"Не можемо да не разумемо ово као корак ка изласку из еврозоне", рекао је Лихачев, али је и додао да је преурењено тврдити да ће Грчка одабрати тај пут.

Лихачев је оценио да би могући излазак Грчке из еврозоне био нека врста шок терапије за Европску унију и додао да очекује пад евра у односу на долар, али не катастрофалан, пренела је агенција ТАСС.

Ако ЕУ извуче добре закључке, то би могло донети буџетско оздрављење у еврозони, што ће утицати и на раст европске валуте, рекао је Лихачев.

Он је рекао и да је могуће, мада не и вероватно, да друге земље крену за примером Грчке што би нанело "непоправљиве последице по ЕУ и евро".

Белгијски министар: Не ће закомпликовати ситуацију

Белгијски министар финансија Јохан Ван Овертвелт изјавио је вечерас да ће грчко одбијање на референдуму понуде поверилаца закомпликовати ситуацију.

Ван Овертвелт, у једној од првих рекација из ЕУ на резултате референдума, рекао је да врата остају отворена за преговоре с грчком владом "буквално, за неколико сати".

Он је рекао да министри финансија Еврогрупе могу опет почети да разматрају мере за опоравак грчке привреде и омогућавање "переспективе" за Грчку.

Марин Ле Пен поздравља резултате грчког референдума

Лидерка десничарског Нациналног фронта Марин Ле Пен поздравила је вечерас резултате грчког референдума.

"Ово 'не' грчког народа мора да отвори пут за нови здрави приступ", рекла је Ле Пен, преноси Ројтерс.

Европске земље треба ово да искористе да се окупе око преговарачког стола, да се организују како би се спречио распад система јединствене валуте, што је потребно да бисмо се вратили стварном расту, запослености и смањењу дуга, додала је она.

Шпански Подемос: Победа демократије у Грчкој

Лидер радикалне левице у Шпанији Подемос Пабло Иглесијас поздравио је вечерас резултате референдума који указују да је већина Грка одбила предлог међународних кредитора, поручивши да је "демократија победила".

"Данас је у Грчкој победила демократија", написао је на свом Твитер налогу Иглесијас, који важи за блиског савезника грчког премијера Алексиса Ципраса.

Неколико месеци пред парламентарне изборе у Шпанији, Подемос, који се попут грчке Сиризе противи рестриктивним мерама штедње, има све већу подршку бирача, судећи по најновијим анкетама.

Према најновијим анкетама листа "Паис", конзервативци премијера Маријана Рахоја воде са 23 одсто подршке бирача, следе социјалисти са 22,5 одсто, док је Подемос на трећем месту са 21,5 одсто подршке.

Ева Копач: За Грчку нема другог пута до напуштање еврозоне

Ако се као крајњи резултат грчког референдума испостави одговор "не", онда за ту земљу нема другог избора него да напусти еврозону, изјавила је вечерас пољска премијерка Ева Копач.

Копач је рекла да ако се "не" потврди као победоносни одговор, "пут Грчке може бити само један: напуштање еврозоне".

Пољска до сада није прихватила заједничку европску валуту. Иако је та земља обећала да ће увести евро, та ствар је врло непопуларна међу Пољацима па политичари стално одлажу било какву одлуку по том питању.

Прогресивна алијанса, француски социјалисти за нове преговоре са Грчком

Посланичка група социјалдемократа у Европском парламенту позвала је вечерас на хитно поновно отпочињање преговора кредитора са Грчком."Од сутра би требало поново да отворимо преговоре. И то у новој атмосфери солидарности и кооперације", изјавио је шеф Прогресивне алијансе социјалиста и демократа Ђани Питела вечерас у Бриселу, пренели су светски медији.

Он је изразио очекивање да ће се грчка влада вратити за преговарачки сто са "новим, одговорним ставом".

Према његовим речима, време је и да поједине земље чланице ЕУ и министри престану да допуштају "да их воде неприхватљива тврдоглавост, саможивост и унутрашњеполитицки мотиви".

Социјалистичка партија Француске званично је саопштила да је исход грчког референдума "глас против строге штедње, која је уништила раст и многе Грке гурнула у беду", а не глас против ЕУ.

Према оцени те партије, сада је потребно одмах започети преговоре о "свеобухватном споразуму који ће Грчку поново увести у раст и земљи омогућити да испуни своје обавезе".

У том контексту потребно је, према оцени француских социјалиста, третирати и питање грчких дугова.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер