субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски медији: Вашингтон забринут због Грчког референдума и могућег напуштања еврозоне
Хроника

Европски медији: Вашингтон забринут због Грчког референдума и могућег напуштања еврозоне

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

Док већина влада и институција Европске уније прижељкују да Грци на сутрашњем референдуму гласају за програм подршке поверилаца грчког дуга и тиме вероватну оставку владе Алексиса Ципраса, европски медији јављају да је Вашингтон забринут и против је "Грегзита" - изласка Грчке из еврозороне.

Амерички председник Барак Обама сматра да би то могло у извесној мери уздрмати стабилност светске привреде и постојаност ЕУ, али је Вашингтону пре свега важна геополитичке улога Грчке, чланице ЕУ и НАТО-а, на веома рањивом југоисточном рубу Европе, сучељеном с ратом против исламистичких терориста и Исламске државе, таласом илегалне имиграције који, кријући у себи и терористе, сад иде такође балканском рутом.

Француски лист Монд и шпански Паис тако наводе да је Вашингтон забринут и зато што је Ципрасова влада "већ испољила одређено разумевање с Русијом и сарађује на пројектима гасовода, док је Кина уложила велика средства у луку Пиреј, а преко Грчке кренула у изградњу новог 'пута свиле' преко Балкана ка ЕУ". Вашингтон сматра да би "удес" изласка Грчке из зоне евра био опасан и за војну команду НАТО-а у источном Средоземљу и, како предочава Монд, на Криту је и даље база шесте америчке флоте, а то је сасвим близу Сирије, Јордана, Либана и Израела.

Током интервенције у Либији с циљем да се сруши власт пуковника Гадафија, између марта и октобра 2011, додаје париски дневник, одатле су кретали амерички војни авиони Ф-16, а близу 400 стотине америчких маринаца, пребачених из Северне Каролине, тада су стигли у ту базу, малу луку поред туристичког бисера Ханије.

У европским медијима се такође наводе очекивања многих влада и тела у ЕУ да, без обзира на исход референдума у Грчкој, с новом владом у Атини буду настављени, у суштини покренути нови преговори о решавају грчке кризе и огромног дуга.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер