субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија: Украјина и Молдавија су довољно спремне за званично отварање преговора о придруживању ЕУ. Денис Шмигаљ: Украјински народ се свакодневно бори за право да буде део европске породице
Хроника

Европска комисија: Украјина и Молдавија су довољно спремне за званично отварање преговора о придруживању ЕУ. Денис Шмигаљ: Украјински народ се свакодневно бори за право да буде део европске породице

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јун 2024.

Европска комисија саопштила је да су и Украјина и Молдавија довољно спремне за званично отварање преговора о придруживању Европској унији.

Комисија је амбасадорима држава чланица ЕУ потврдила да је Украјина у потпуности испунила сва четири, а Молдавија сва три своја изузетна реформска корака, како би започела формалне разговоре, рекли су људи блиски преговорима.

Премијер Украјине Денис Шмигаљ је објавио одлуку ЕК у на друштвеној мрежи Телеграм и захвалио на позитивној оцени напретка његове земље на европском путу.

„У наведеном закључку ЕК се каже да Украјина наставља систематске напоре ка приступању ЕУ и да је завршила сва четири додатна реформска корака. Сада очекујемо да наши европски партнери предузму следећи корак – да овог месеца почну преговоре о чланству са Европском унијом. Украјински народ се свакодневно бори за право да буде део европске породице у рату против руског агресора“, написао је он.

ЕК наводи да Украјина све испуњва ;неопходне критеријуме за придруживање заједници међу којима су спровођење мера за борбу против корупције, ограничење политичког лобирања, правила за пријаву имовине за државне службенике и заштита језика које користе националне мањине.

„Украјина је испунила све критеријуме. Сада је одлука у рукама држава чланица ЕУ“, саопштила је портпаролка ЕК, пренели су медији.

Украјина и Молдавија поднеле су захтев за чланство у ЕУ неколико недеља након почетка руске инвазије у пуном обиму 2022. и добиле статус кандидата само неколико месеци касније, у једној од најбржих одлука блока.

Према изворима Фајненшл тајмса, ЕК жели препоруком о приступању Кијева у ЕУ има за циљ да покаже подршку Украјини, која је у рату са Рсујим, пре почетка мађарског председавања Европском унијом која би могла да тражи одлагање доношења такве препоруке.

Украјина и Молдавија поднеле су захтев за чланство у ЕУ неколико недеља након почетка руске инвазије у пуном обиму 2022. и добиле статус кандидата само неколико месеци касније, у једној од најбржих одлука блока.

Грузија, која је недавно усвојила закон о „страним агентима“ упркос упозорењима Брисела, није добила „зелено светло“ за почетак преговора које је ЕК дала Украјини и Молдавији поделивши своју препоруку са 27 амбасадора блока.

Мађарски премијер Виктор Орбан је и раније задржавао друге одлуке ЕУ које се тицале Украјине, међу којима је и одлука да се Кијеву да статус кандидата за чланство и давање пакета помоћи од 50 милијарди долара.

Високи дипломата ЕУ рекао је за Фајненшел тајмс да Будимпешта има такве потезе јер је забринута због кршења права не само Мађара већ и других мањина у Украјини. Портпароли мађарске владе нису одмах одговорили на захтев за коментар.

Мађарска ће 1. јула преузети ротирајуће председавање ЕУ, што ће јој дати додатну полугу у одређивању дневног реда састанака на којима се расправља о питањима везаним за Украјину.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер