петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија: Корупција представља озбиљан проблем у Србији
Хроника

Европска комисија: Корупција представља озбиљан проблем у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. октобар 2008.

БРИСЕЛ, 30. октобра (Танјуг)

Европска комисија (ЕК) сматра да је корупција "широко распрострањена" у Србији, да представља "озбиљан проблем" и да је неоподна "јасна антикорупцијска стратегија", а да је реформа правосуђа "још у раној фази", наведено је у нацрту Извештаја о напретку Србије према европским интеграцијама, у који је Танјуг данас имао увид.

ЕК сматра да је током 2008. године било мало напретка у области борбе корупције. "Јасна антикорупцијска стратегија још недостаје. Постоје рупе у законодавству и недостатак независних тела за надгледање у областима попут финансирања партија, сукоба интереса, јавних набавки и приватизације", истиче се у документу, чија ће коначна верзија бити представљена идуће недеље у Бриселу.

"Све у свему, корупција остаје широко распрострањена и представља озбиљан проблем у Србији", наглашава се у извештају.

ЕК сматра да је реформа правосуђа "још у раној фази" и да законодавни оквир за примену реформи у правосуђу "није у потпуности на месту".

"Административни и апелациони судови нису створени. Додатни напори су неопходни да би се обезбедила независност, одговорност и ефикасност правосудног система", наглашава се у извештају Комисије.

У документу се истиче да у Србији постоји оквир за поштовање људских и мањинских права и да су грађанска и политичка права заштићена.

"Међутим, на ова права је негативно утицала клима у земљи након проглашења независности Косова. Дошло је до низа инцидената који су укључивали запаљив језик и насиље према невладиним организацијама, браниоцима људских права и неким деловима медија", истиче Комисија и наглашава да "уставне и законске гаранције у овом домену морају да буду у потпуности примењене".

Такође се истиче потреба усвајања свеобухватног закона против дискриминације, специфичног закона о полној једнакости, те националне стратегије о јачању положаја жена.

ЕК сматра да се у Србији мањинска права поштују. Указује се, међутим, да је дошло до етнички мотивисаних инцидената у Војводини након проглашења независности Косова, нарочито против припадника албанске мањине.

Ситуација на југу Србије оцењена је као "стабилна, али напета", док је ситуација у Санџаку "погоршана после продубљења подела у оквиру муслиманске заједнице".

Ромска мањина се и даље суочава с "веома тешким животним условима" и дискиминацијом, са слабим приступом образовању, социјалној заштити, здравству, запошљавању и становању.

ЕК сматра и да се недовољно пажње посвећује решавању статуса избеглица и расељених лица.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер