Početna strana > Hronika > Evropska komisija: Federalna TV BiH širi lažne informacije i neprofesionalno izveštava
Hronika

Evropska komisija: Federalna TV BiH širi lažne informacije i neprofesionalno izveštava

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 02. februar 2012.

Evropska komisija optužila je Federalnu televiziju BiH za „širenje lažnih informacija i neprofesionalno izveštavanje“. Sa Federalne televizije, ovakav stav vide kao „neshvatljiv i nervozan“.

Naglašavajući da Evropska komisija mora javno da ispravi pogrešno izveštavanje Federalne televizije BiH povodom sastanka održanog 30. januara ove godine u Briselu, organizovanog u okviru Strukturalnog dijaloga EU-BiH o pravosuđu, portparol komesara za proširenje, Piter Stano je izjavio: „Izveštaj o ovom sastanku bio je netačan i neprofesionalan. Takođe, odbacujemo i neosnovane lične napade na jednog od članova našeg osoblja u Sarajevu. Takve neosnovane optužbe i neprofesionalno izveštavanje nemaju mesta na javnoj televiziji, pogotovo ne u zemlji koja pretenduje na članstvo u EU.“

I dok Stano objašnjava da je sastanak u Briselu, bio posvećen „harmonizaciji Zakona o sudovima Republike Srpske sa preporukama Visokog sudskog i tužilačkog veća“ dakle „različitim pitanjima u odnosu na ono o čemu je izveštavala Federativna televizija,  za RTV Federacije BiH optužbe Evropske komisije su „neshvatljive i nervozne“. Oni podsećaju na činjenicu da je Evropska komisija ta koja zapravo insistira na transparentnosti: „Postoje određeni udari koji konstantno dolaze, u poslednjih 5-6 godina, na sve ono što je državno. Tako se i u strukturalnom dijalogu može govoriti o udarima koji dolaze iz Republike Srpske na sve državne i pravosudne institucije. Potvrda toga dogodila se u sredu, kada je zvanično u parlamentarnu proceduru upućen zakon o ukidanju Suda i Tužilaštva BiH, a uputili su ga zastupnici SNSD-a i SDS-a“, kaže za Dojče vele, urednik deska u RTVFBiH, Željko Tica.

Tica kao potvrdu onoga što je Federalna objavila vidi u tome što je, prema njegovim rečima, ovaj sastanak predstavnika zakonodavstva Republike Srpske i Evropske komisije bio nenajavljen. U Evropskoj komisiji pak naglašavaju da je vlastima u BiH ranije najavljeno da će do narednog plenarnog sastanka u okviru strukturalnog dijaloga, planiranog za kraj proleća, biti sazivani sastanci sa svim relevantnim akterima, a povodom pitanja sa dnevnog reda.

Istovremeno portparol komesara za proširenje kaže da Evropska komisija odbija i optužbe o navodnom isključivanju međunarodnih eksperata iz konsultacija u okviru ovog dijaloga: „Upravo suprotno. Mi intenziviramo napore da uključimo sve relevantne faktore i eksperte kako bi iskoristili njihovu stručnost kada je u pitanju reforma pravosuđa u BiH“.

I dok se u Briselu  podseća na dogovor, sa početka strukturalnog dijaloga o pravosuđu, o tome da će zakonske, institucionalne i proceduralne promene koje utiču na rad pravosudnih institucija biti predmet razgovora u Evropskoj komisiji, sa Federalne televizije poručuju da će oni i dalje da nastave da prate ova dešavanja: „Bitne su nam državne institucije, bitna nam je BiH i mi ćemo nastaviti da pratimo situaciju vezanu za strukturalni dijalog da nam se ne bi dogodilo ono što se dogodilo sa IPA fondovima, kada je Evropska komisija, nakon što je sve bilo dogovoreno, odustala od dogovorenog zbog ucena iz RS-a i vratila se u pregovore o projektima koji bi trebalo da se sprovode za 2011. godinu“, zaključuje Željko Tica, urednik deska Federalne televizije BiH, u razgovoru za Dojče vele.

(Dojče vele)