субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска федерација новинара: Слобода медија у Србији је озбиљно угрожена
Хроника

Европска федерација новинара: Слобода медија у Србији је озбиљно угрожена

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. април 2011.

Европска федерација новинара (ЕФЈ) позвала је данас председника Србије Бориса Тадића да покрене дијалог "са медијским професионалцима" како би се спровеле потребне реформе и новинари у Србији "престали да живе у сиромаштву, корупцији и страху". У писму које је Тадићу упутио председник ЕФЈ Арне Кенинг, наводи се да је слобода медија у Србији "још озбиљно угрожена", да у појединим деловима земље не постоје локални медији, као и да је "финансијска позиција новинара ужасавајућа". "Слобода штампе и безбедност новинара такође представљају разлоге за нашу забринутост: у Београду и Лозници, истраживачки новинари живе под 24-часовном полицијском заштитом и то нису једина места у којима је њихова безбедност угрожена. Независни листови трпе
економски и политички притисак, понекад чак и у виду неправедног судског притиска и судских одлука", наводи се у писму.

ЕФЈ у писму, које је Удружење новинара Србије проследило агенцији Бета, подсећа да две улице у српским градовима носе имена убијених новинара Славка Ћурувије и Милана Пантића и поставља питање зашто није извршена задовољавајућа и независна истрага о њиховом убиству. "ЕФЈ и њени партнери у Србији - Удружење новинара, Независно удружење новинара и Унија новинара, сматрају да је ова ситуација потпуно неприхватљива. Она представља један од разлога због којих смо одлучили да своју Годишњу скупштину ове године одржимо у Београду у периоду од 15 до 17. јуна", наглашава се у писму.

У поруци српском председнику о лошем стању у медијима истиче се да Београд очекује одлуку Брисела о кандидатури за чланство у ЕУ, али се такође подсећа да је према критеријумима из Копенхагена слобода штампе и слобода изражавања морају бити у потпуности поштоване. "Слобода штампе, безбедност новинара, независност медија, нарочито јавног сервиса (РТС-а), поштовање ауторских права у дигиталном окружењу, одговарајући и прикладни радни услови базирани на колективним уговорима, и иновативни модели пословања, представљају централне елементе новинарства које се може сматрати јавним добром", поручују из ЕФЈ.

У поруци председника ЕФЈ изражава се нада да ће будућа комуникација "довести до конструктивнијег резултата" и позива председник Тадић да дође на Годишњу скупштину у Београду, која ће се одржати од 15. до 17. јуна, како би даље разговарали о тим питањима.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер