петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европа пред избором: гас или дрва из Сибира
Хроника

Европа пред избором: гас или дрва из Сибира

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. новембар 2010.

Страним инвеститорима наредних месеци поједноставиће се приступ предузећима стратешких сектора економије Русије. Такву изјаву дао је руски премијер на економском форуму, који је организовао лист Зидојче цајтунг у Берлину. Истовремено Владимир Путин је подвукао – Москва очекује да ће земље ЕУ са своје стране престати да праве препреке руском бизнису у Европи.

Западним бизнисменима који желе да уложе средства у пројекте на територији Русији, данас нису потребне никакве дозволе. Изузетак чине стратешки сектори, где важи режим дозвола за страно учешће. Ипак ова правила, како је саопштио у петак Владимир Путин, битно ће бити поједностављена у најближе време.

А руски бизнис, нажалост, до данас наилази на препреке на путу кретања у Европу. Препоне које Запад поставља компанијама из Русије негативно утичу и на саме Европљане, истакао је Владимир Путин.

„Европске компаније суочавају се са високим трошковима у зони евра и теже да пренесу своју производњу у иностранство. А када руски капитал покушава да уђе у европски бизнис, једноставно га не пуштају. Мада са економске и чак са социјалне тачке гледишта Европљани су крајње заинтересовани за то.“

Премијер је подсетио на најупечатљивије примере таквог односа. Између осталог, био је осујећен већ усаглашен на највишем нивоу посао немачког концерна Опел са руском Сбербанком. Други случај: највећу приватну руску нафтну компанију Сургутнефтегаз свим силама покушавају да натерају да прода 20% мађарске компаније МОЛ који јој припадају. У Литванији руски Гаспром је законито купио активе у гасном цевоводном систему. И сада, позивајући се на недавне поправке Европске комисије уз Енергетску повељу, приморавају га да прода свој део акција. Ове акције имају политички карактер, такав прилаз је недопустив, убеђен је Владимир Путин.

Ипак, најчешће су разлози из којих власти ЕУ постављају препреке руском бизнису строго економске, сматра заменик председника Комитета Државне думе за предузимаштво Владимир Головнев.

„Наш домаћи бизнис прилично је млад, многи власници компанија су и активни управљачи. И ова здрава агресија, жеља да се ради не само на унутрашњем тржишту, већ и ван граница РФ чини наше компаније врло конкурентним.“

Један од главних праваца сарадње Русије и ЕУ је енергетика. Али и овде у последње време ствари не стоје најбоље. Поправке уз Енергетску повељу, такозвани трећи енергетски пакет, које је припремила Европска комисија, могу да доведу до инфраструктурних ограничења за енергетске компаније и увећања цена енергената, сматра Владимир Путин. Фактички, овај документ ограничава доступ компанијама инвеститорима гасовода у које су уложили средства. По мишљењу руског премијера, ЕУ треба да се консултује са Москвом у сличним питањима, како би избегао апсурдне ситуаицје у тој области. Колеге су заборавиле неке елементарне основне принципе: закон нема ретроактивно важење, повукао је Владимир Путин.

Актуелна дејства Европске комисије чуде руског премијера – ако Европа одустаје од гаса и атомске енергетике, онда ће Европљани морати да долазе по дрва у Сибир.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер