петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Евро у четвртак 93,06 динара
Хроника

Евро у четвртак 93,06 динара

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. јануар 2009.

Народна банка продала је 14,3 милиона евра на фиксинг састанку међубанкарског тржишта, како би спречила претерано слабљење домаће валуте.

И поред интервенције, званични средњи курс који ће се примењивати од четвртка је 93.06 динара за један евро. Према правилима пословања мењачинице које имају уговор са Народном банком, до тада продаваће евро према садашњем слабијем курсу.

Знатно слабљење домаће валуте узроковано је превеликом тражњом, сазнаје Б92. Неколико великих домаћих компанија протеклих дана куповале су велике количине девиза, и најавиле да ће се тражња наставити.

Званични средњи курс данас је 90,9372 динара за евро, након што је динар ослабио према евру за 1,55 одсто. Домаћа валута бележи пад према валути Европске уније од 30. децембра и од тада до данас динар је према евру ослабио 3,62 одсто.

Према оцени економског аналитичара Саше Ђоговића курс динара је дуже време био нереалан у односу на евро. Корситио се као инстурмент у борби проти инфлације, на нижем нивоу су га држале и јаке мере Нардоне банке Србије, али то у условима економске кризе више није могуће, каже Ђоговић.

Пред Нову годину очекивало се да ће се курс стабилизовати на 88 динара за евро и да ће тај ниво потрајати због празника и прилвиа девиза из инсотранства које су, како се рачунало, донели наши држављани који раде пре свега у европи. То се међутим није десило, објашњава Саша Ђоговић

Поједини економски стручњаци смтрају да динар нема куд него да пада и да треба да иде и преко 100 динара. Међу њима је Миливоје Кањевац из Института за тржишна истаживања. Он каже да је слабији динар у интересу домаће производње и извоза.

Динар је био најслабији 4. децембра 2008, када је један евро достигао вредност од 91,63 динара.

Тада је низом мера Народне банке међу којом је најутицајније било снижавање обавезне девизне резеве пословних банака курс спуштен на 85-86 динара за један евро.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер