петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУобсервер: Србија је прихватила све што је од ње тражила ЕУ, њено прикључење је постало геополитичко питање
Хроника

ЕУобсервер: Србија је прихватила све што је од ње тражила ЕУ, њено прикључење је постало геополитичко питање

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. август 2015.

БРИСЕЛ - "Пакет" договора с Приштином отвара пут Србији ка Европској унији, али ће одлука о отварању првог поглавља у преговорима о чланству сачекати на годишњи извештај Европске комисије о напретку Србије у европским реформама.

То наводе извори у седишту ЕУ који подвлаче да су у уторак постигнути договори Београда с Приштином "јасан корак у ваљаном правцу", пише европски портал ЕУобсервер.

"Србија је прихватила све што је од ње тражила Европска унија", рекли су европске дипломате, али су предочили да ће "ЕУ најпре сачекати на објављивање годишњег извештаја (ЕК) у октобру да би донела званичну одлуку о почетку преговора.

"Имајући на уму финансијску кризу у Грчкој и све већу кризу с мигрантима у региону... прикључење Србије ЕУ је постало геополитичко питање", истиче се у чланку Еуобсервера и наводи да су и "настојања Русије да стекне већи утицај у региону такође део интереса ЕУ да стабилизује Србију и суседе".

Извори бриселског портала су истакли да ће разматрање могућности за отварање првог поглавља у преговорима о чланству ЕУ-Србија у стручно-техничкој равни почети идуће недеље у Савету министара. Европска комисија и Европска служба за спољне послове, на челу с Федериком Могерини, ће кренути у припрему извештаја о поглављу 35 које се тиче нормализације односа Београда с Приштином.

"Ако тај извештај буде повољан, онда ће амбасадори и потом министри чланица ЕУ одлучити кад ће почети преговори", додаје се у тексту и каже да "српске власти очекују да то буде крајем године, с тим да се заврше 2018".

У чланку ЕУобсервера се напомиње да "с обзиром на економску кризу и замор од проширења у земљама чланицама, као и нестабилну ситуацију у Србији и на Западном Балкану, тај процес се може отегнути годинама".

"И док Косово и даље јако заостаје за стандардима ЕУ и не признају га пет држава Уније, питање да ли би Србија и Косово требало да буду истовремено примљени у чланство ЕУ такође може постати проблем за улазак Београда у редове европске двадесетосморице", сматра ЕУобсервер.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер