четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУобсервер: Албанија, Косово, ЦГ и Македонија да формирају „Бенелукс“ и убрзају пут у ЕУ
Хроника

ЕУобсервер: Албанија, Косово, ЦГ и Македонија да формирају „Бенелукс“ и убрзају пут у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јун 2012.

БРИСЕЛ - Албанија, Косово, Македонија и Црна Гора треба да удруже снаге и створе нову, трајну структуру сарадње како би унапредили политичке и економске односе и убрзале улазак у ЕУ, оцењено је у тексту објављеном на порталу ЕУобсервер.

"ЕУ свакодневно позива земље Балкана да унапреде регионалну сарадњу и спроводе реформе. Верујемо да је право време за промену и зато предлажемо стварање структуре сличне Бенелуксу која ће приближити Албанију, Косово, Македонију и Црну Гору", наводе аутори текста Гантер Фелингер и Екрем Краснићи.

Циљ стварања нове структуре требало би пре свега да буду трговина и либерализација царине, борба против организованог криминала, развој региона, инфраструктура и развој регионалног финансијског тржишта, оцењује се у тексту.

Таква структура "пружила би нови подстицај припремама за чланство у ЕУ и помогла тим земљама да буду конкурентне европској економији када приступе ЕУ", наводе аутори чланка, али и напомињу да је "врло важно убедити светску јавност да није реч о покушају стварања велике Албаније на мала врата".

"Створило би се тржиште за осам милиона људи са слободним протоком роба, услуга, капитала и људи које би доносило добробит, уместо што се чека на приступ ЕУ. План је амбициозан, али нема времена за губљење - људима треба ... разлог да остану у својој земљи, уместо да срећу траже у иностранству", наводи се у тексту.

Аутори чланка истичу да је посебно лоша ситуација на Косову "које је најмање развијено од све четири земље".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер