уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еулекс у паници: Не желе да воде истрагу против Тачија!
Хроника

Еулекс у паници: Не желе да воде истрагу против Тачија!

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. децембар 2010.

Еулекс не жели да покрене истрагу и судски процес против Хашима Тачија на основу извештаја о трговини људским органима који је Савету Европе предао специјални известилац Дик Марти. Лондонски „Тајмс" истиче да су европске власти у Приштини у паници и да су неки функционери већ послали сигнале како овај случај није у њиховој надлежности?!

Оптужбе које је Марти изнео могле би да доведу мисију Европске уније у ситуацију да води истрагу против шефа владе која јој је пружила гостопримство, пише „Тајмс". Еулекс је због тога одмах ставио до знања да можда нема јурисдикцију над тим случајем, јер „починиоци јесу са Косова, али су органи вађени на територији Албаније". Уз то, кажу у Еулексу, ако се ради о чистом организованом криминалу, истрагу могу да воде и албанске власти. Званичници мисије ЕУ истовремено и даље одбијају да се јавно изјасне о Мартијевим оптужбама на рачун Хашима Тачија.

Љајић: Еулекс да преузме одговорност

Један од лидера Срба са Косова Рада Трајковић каже да су власти Еулекса у великом страху.

- Чињеница је да је Еулекс у паници. У коликом су страху говори и чињеница да врх Еулекса озбиљно размишља да напусти Приштину. Ево, недавно је у Приштини у свом аутомобилу нападнут шеф Извршног одељења Еулекс полиције Џејмс Албрехт, човек који има задатак да раскринка организовани криминал на Косову - истиче Трајковићева.

Председник Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић, који се јуче у Стразбуру срео са комесаром за људска права Томасом Хамарбергом, позвао је Еулекс да преузме одговорност!

- Ми сматрамо да ово питање треба ослободити било какве политизације, да је интерес Србије да се цео случај што пре процесуира, да Еулекс преузме одговорност јер ово јесте искључиво питање које је предуслов у успостављању процеса помирења у целом региону - рекао је Љајић.

Он је нагласио да представници међународне заједнице до сада нису ништа учинили на расветљавању свих ових случајева.

- Ми се надамо да ће Парламентарна скупштина усвојити не само резолуцију већ и препоруке како би Комитет министара могао да наложи владама чланица Савета Европе да са своје стране покажу спремност и помогну Еулексу - рекао је Љајић.

Тадић: Србија годинама чекала на ово

Председник Србије Борис Тадић изјавио је јуче да је Србија годинама чекала да се појави извештај попут оног који је урадио Дик Марти и нагласио да тај извештај захтева свеобухватну истрагу.

- Србија је захвална Мартију на његовом извештају - нагласио је Тадић.

Он је додао да је потребно да сви они за које се утврди да су криви за злочине наведене у извештају буду осуђени на вишедеценијске казне.

Кацин: Велики изазов за правосуђе Косова

Посланик Европског парламента Јелко Кацин рекао је да је Марти изнео тешке оптужбе и да оне захтевају истрагу.

- То су тешке оптужбе, које захтевају истрагу и убеђен сам да је то велики изазов за правосуђа Албаније и Косова - рекао је Кацин.

Председник Форума за међуетничке односе Душан Јањић каже да је Савет безбедности УН права адреса за утврђивање надлежности.

- Представници Србије треба одмах да иду у Кину и Русију и да траже сазивање хитне седнице Савета безбедности. Циљ је да се види ко ће овај случај да процесуира - сматра Јањић.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер