петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еулекс: Напредак на северу Космета могућ само дијалогом
Хроника

Еулекс: Напредак на северу Космета могућ само дијалогом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јануар 2010.

ПРИШТИНА – Мисија Европске уније за владавину права на Косову и Метохији (Еулекс) саопштила је у Приштини како чврсто верује да напредак на северу покрајине „може да буде остварен само дијалогом, у коме ће учествовати све заинтересоване заједнице, и то корак по корак”.

Мисија је, у саопштењу достављеном Танјугу, навела „јасан и доследан” став да „Стратегија за север” није ни стратегија ЕУ, нити документ Еулекса, већ је њу сачинила Међународна цивилна канцеларија (МЦК).

Еулекс је, такође, саопштио да особље Еулекса није посећивало север Космета са задатком да подржи спровођење плана МЦК.

Италијанска новинска агенција АНСА је у петак известила из Приштине да је портпаролка Еулекса Карин Лимдал казала како ће део особља Мисије ускоро почети да се премешта на север покрајине, јер је у тој области ситуација сложена због постојања паралелних институција.

Пренето је и како је Лимдалова навела да су европски званичници који су посећивали север Космета имали задатак да се залажу за спровођење плана шефа МЦК на Космету Питера Фејта.

Еулекс је у данашњем саопштењу назвао поменуте изјаве портпаролке Лимдал „наводним,„ и „потпуно нетачним”.

Званичник задужен за информисање у Еулексу Николас Хаутон је Танјугу потврдио да Мисија никада није имала ставове који су приписани портпаролу Еулекса.

Стратегија амбасадора Фејта за север Космета подразумева подршку „међународне заједнице” у директном везивању европске перспективе Србије за смањење подршке Београда „паралелним структурама” на северу покрајине.

Тај документ сачинили су Фејт и привремене институције самоуправе у Приштини, а замишљен је као део процеса децентрализације на Космету, с циљем да буде преузета контрола над северним делом Косовске Митровице.

АНСА је у истом извештају, такође, пренела да је италијански амбасадор у Приштини Мајкл Ђифони, кога је ЕУ прошлог октобра именовала за „координатора” за север Косова, рекао да је „ситуација на северу променљива и много комплекснија од ситуације јужно од Ибра”.

Амбасадор Ђифони је оценио да је „потребно да буде усвојен зрео и разборит приступ и концентрисати се на могућност дијалога међу заједницама, бавећи се конкретним потребама и питањима суштинским за народ”.

„Треба пронаћи заједничку тачку и прекинути са стварањем мита од питања статуса Косова”, рекао је Ђифони и додао да је „од локалне српске заједнице добио охрабрујуће сигнале”, пренела је италијанска агенција.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер