петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ планира да дозволи САД приступ подацима европских банака
Хроника

ЕУ планира да дозволи САД приступ подацима европских банака

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. новембар 2009.

БРИСЕЛ – Европска унија планира да дозволи америчким антитерористичким службама практично неограничени приступ подацима европских банака, упркос противљењу појединих својих чланица, саопштиле су европске дипломате.

Према плану споразума са САД, који је припремила влада Шведске, председавајућа Унијом, америчке службе које воде борбу против тероризма могу легално да добијају податке о међународним и унутар државним новчаним трансакцијама које се остварују у ЕУ.

У предлогу се подвлачи да захтеви америчке стране морају бити основани и до краја конкретизовани.

Уколико захтев не буде јасно формулисан, америчким специјалним службама ће одговарајући подаци такође бити предавани, али у пакету који укључује име, адресу, број рачуна и личне карте клијента банке, објављено је на Интернет сајту финмаркет.ру.

Према информацији листа „Фајненшел тајмс Дојчланд”, Американци ће добити приступ не само подацима белгијског Друштва за светску међубанкарску финансијску телекомуникацију (SWIFT) које осигурава већину међународних новчаних трансакција у ЕУ, Африци и на Блиском истоку, већ и податке националних компанија које се баве новчаним трансакцијама.

Шведска планира да осигура усвајање тог споразума до 1. децембра када ступа на снагу Лисабонски споразум који даје право гласа Европском парламенту у области правосуђа и унутрашњих послова, а не, као сада , само консултативну улогу.

Споразум о приступу америчких служби банкарским подацима Европљана важиће до јануара 2011, након чега ће се нови споразум постизати већ са учешћем Европског парламента.

Поједине чланице ЕУ, укључујући Немачку, Француску, Аустрију и Финску, противе се тако брзом усвајању тог споразума, указујући да је потребно више времена да би се осигурала потпунија заштита података о европским грађанима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер