среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ерскин Боулз: Прети нам најпредвидљивија економска криза у историји
Хроника

Ерскин Боулз: Прети нам најпредвидљивија економска криза у историји

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. децембар 2010.

Председничка комисија предлаже оштре мере штедње

Недавно успостављена председничка комисија, задужена да предложи план за смањење огромних америчких дуговања, предлаже мере које ће погодити садашњу и неколико будућих генерација Американаца. Такозвана Национална комисија за фискалну одговорност и реформу препоручује повећање старосне границе за пензионисање и укидање низа економски неоправданих пореских олакшица.

Челници поменуте комисије истичу да би одлагање таквих мера могло да угрози фискалну стабилност земље. Међутим, ни сами чланови комисије нису сагласни о томе да ли су предложене мере претеране или пак недовољне за санирање презадужености земље.

Финансијске невоље које су захватиле Европу могле би да задесе и Сједињене Државе, уколико се хитно не предузму неке мере. Тако гласи упозорење челника специјалне комисије која има задатак да предложи начин за санирање националног дуга, који је процењен на 14 билиона. Бивши републикански сенатор и копредседник поменуте комисије, Алан Симпсон каже:

„Погледали смо бројке, и не знамо много о ситуацији у Грчкој, Ирској, Португалу и Италији, али знамо да би, ако ствари остану као што су сада, могло да се деси нешто лоше.“

У извештају комисије, са поднасловом „Тренутак истине“, предлаже се смањење војног буџета за око 100 милијарди долара и затварање око трећине америчких војних база у свету. Такође се предвиђа удвостручавање федералног пореза на гориво, смањење владиног доприноса медикеру, односно здраственом осигурању за старије особе, као и повећање старосне границе за пензију. Уколико све мере буду усвојене, смањење америчког дуга до 2014. износило би око четири хиљаде милијарди долара.

Међутим, чланица Представничког дома, Џен Шаковски, каже да ће гласати против тих препорука. Она тврди да ће мере штедње погодити људе са најскромнијим приходима:

„Причамо о једнаком подношењу терета, али ове бројке указују да то управо није случај. Неки људи су губитници а други добитници у протеклих неколико година, тако да не почињемо сви са истог места.“

Да би план председничке комисије био изнет на гласање у Конгресу, потребна је сагласност најмање 14 од укупно 18 чланова комисије. Међутим, бивши демократски сенатор и копредседавајући комисије, Ерскин Боулз, сматра да је већ постигнут успех, јер је подстакнут озбиљан разговор о проблему који се више не може игнорисати:

„Треба само да погледамо шта се дешава другим земљама. Наш случај није изузетак. Ако не почнемо да решавамо ствари, бићемо суочени са најпредвидљивијом економском кризом у историји. Дакле, треба се или суочити са чињеницама, или чекати на догађаје. И могу вам рећи да ће ствари да се одвијају брзо и да ће бити тешко.“

Пропуст да се предузме нека акција могла би да наведе кредиторе као што је Кина да захтевају веће камате на позајмице, што би само повећало дуговања. Према подацима Конгресне буџетске агенције амерички јавни дугови износе 60 одсто националног бруто дохотка земље.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер