петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ерхард Бусек: Тренутна преокупираност ЕУ са грчком кризом и тероризмом би могла да утиче на отварање поглавља са Србијом
Хроника

Ерхард Бусек: Тренутна преокупираност ЕУ са грчком кризом и тероризмом би могла да утиче на отварање поглавља са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2015.

Евентуално иступање Грчке из еврозоне не би имало готово никакав утицај на стање на западном Балкану, сматра председник Института за подунавље и средњу европу Ерхард Бусек који каже да спада у оне који не верују да ће се то и догодити.

С друге странем Бусек примећује да би тренутна преокупираност ЕУ том кризом и тероризмом могла би утицати на отварање поглавља са Србијом. Он не верује да би иступање Грчке из еврозоне, што ће се можда догодити, имало последице по Балкан, изузев на Македонију.

"Грексит", како га назива, би имао можда само последице по Македонију, где је тамо 30 одсто фирми у грчком власништву.

Што се Србије тиче Бусек је поручио да ће преговори са ЕУ трајати пет година, што није страшно, јер је и приступање Аустрије у Унију толико трајало.

На питање да ли Грчка криза може утицати на одлуку о отварању поглавља са Србијом он је потврдио стрепње да су тренутно сви преокупирани кризом у Атини и тероризмом те да немају времена да се баве другим питањима.

"То је једина тешкоћа. Али треба имати у виду да Србија и Балкан имају аргумент на својој страни да су стабилан регион", поручио је он.

Када је реч о последицама грчке кризе по Европу, Бусек истиче да очекује да неће бити тако тешке као што се представљало.

"Грци чине свега два одсто привреде ЕУ, што је јако мало. Очекујем једино непријатне последице по саму Грчку, где ће становништво више година бити суочено са кризом", нагласио је бивши аустријски вицеканцелар.

Он је ближе уверењу да Грчка неће иступити из еврозоне, да ће преговори сигурно бити настављени, као и да ће бити обезбеђена помоћ за премошћавање кризне ситуације.

Упитан да ли би криза у Грчкој могла навести ЕУ да уведе нове услове за кандидате за пријем у чланство, Бусек је казао да у то не верује, јер "ионако је све тако прецизно и тачно одређено да не бих знао шта би могло још бити уведено".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер