петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ерхард Бусек: Подела Косова не би нужно изазвала нове проблеме
Хроника

Ерхард Бусек: Подела Косова не би нужно изазвала нове проблеме

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. септембар 2011.

НОВИ САД - Бивши координатор Пакта за стабилност југоисточне Европе Ерхард Бусек изјавио је данас у Новом Саду да подела Косова не би нужно морала да произведе додатне проблеме у региону.

Бусек је агенцији Бета рекао да подела Косова не би нужно изазвала додатне проблеме у Босни и Херцеговини, јер је реч о различитим питањима.

„То су два различита процеса и немогуће је поредити један са другим, то је погрешно. Свака ситуација је посебна”, оценио је Бусек.

„Уколико се постигне одрживо решење, онда је све могуће. То није повезано, јер је унутрашњи проблем Босне и Херцеговине прилично другачији од проблема Косова”, казао је Бусек.

Додао је да је идеју о подели Косова предложио „као нешто о чему се може расправљати”.

„Сачекајмо, па ћемо видети. Питање је да ли и о чему се власти у Београду и у Приштини могу договорити, каква је улога међународне заједнице у свему томе”, рекао је Бусек.

Према његовим речима, у југоисточној Европи сви процеси трају дуго и дуго се чека на доношење одлука. „То је процес учења и очигледно је да учење понекад није тако лако”, оценио је Бусек.

Он је крајем августа оценио да би Србија требало да изнесе предлог за промену граница на Косову и додао да би се међународна заједница сагласила са тим решењем, ако се договоре Београд и Приштина.

„То би било најбоље решење за обе стране и предлог о подели би требало доставити директно становницима Косова и с њима разговарати о решењу. Брисел и Вашингтон кажу да се границе не могу мењати, али уколико би се Приштина и Београд договорили, они би се помирили с таквом идејом”, оценио је Бусек.

Он у Новом Саду учествује на међународној конференцији посвећеној Дунавској стратегији, коју организује Универзитет Едуконс.

Бусек, који је координатор Института за сарадњу на Дунаву и Централно-источној Европи, рекао је да се у земљама бившег источног блока често превише очекује када је у питању напредак друштва ка „друштву знања”, уместо да се иде „корак по корак”.

Он је оценио да у земљама бившег источног блока нема довољно изграђеног цивилног друштва и поручио да се на томе мора радити, јер је то један од предуслова за прелазак ка друштву знања.

„Овде се често дешава да влада оснива невладине организације, што свакако није пут ка изградњи цивилног друштва”, рекао је Бусек.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер