среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ерхард Бусек: Подела Косова једино решење, лош заокрет Србије према Русији
Хроника

Ерхард Бусек: Подела Косова једино решење, лош заокрет Србије према Русији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. септембар 2012.

Дијалог између Београда и Приштине што пре треба дићи на виши, политички ниво, а на крају овог процеса треба пронаћи коначно решење за излазак из косовског чвора. По мени, то би могла бити подела Косова. Београд и Приштина су, у суштини, за то и само треба убедити Брисел да се још једном мењају границе на Балкану - каже за “Новости” Ерхард Бусек, бивши координатор Пакта за стабилност југоисточне Европе.

По његовом мишљењу, сви детаљи изласка из косовске пат-позиције могли би да се усагласе на некој врсти “Дејтона за КиМ”, где би међународна заједница, пре свих ЕУ, САД и Русија, били гарант споразума.

Бусек каже да Србија не може да се нада добијању датума за почетак преговора са ЕУ у децембру:

- Очекујем да Европска комисија, и на крају, Европски савет, дефинишу подужу листу области у којима је потребно извршити неопходне реформе. Проблем неће бити само нормализација односа са КиМ, већ и промене у правосудном систему, вођењу економске политике...

Њега не изненађује захтев Немачке да Београд и Приштина потпишу уговор о добросуседским односима. Бусек поручује да треба очекивати да највеће земље ЕУ, пре свих Немачка, поставе и нове, додатне услове пред Србију, како процес интеграција буде одмицао.

- У овом тренутку је готово немогуће рећи када ћете добити датум преговора. То ће у великој мери зависити и од економске ситуације у ЕУ, која није баш најсјајнија.

Он, такође, каже да је немогуће рећи када би Србија могла да постане чланица ЕУ:

- Говорили смо да ће на стогодишњицу Првог светског рата, 2014. цео Балкан бити у европској породици, па се то очигледно неће десити. Питање је да ли је реалан и други датум који се помињао - 2020. Али оно што је сада већ сигурно, Србија ће морати, пре уласка у ЕУ да призна постојање државе Косово.

Бусек каже да оно што је видео од потеза које је на почетку мандата вукла нова влада не иде у правцу суштинских промена у Србији и усклађивања са стандардима ЕУ: - Имам осећај да Србија, а поготово ваши политичари, стално чекају да се Европа прилагоди вама, уместо да буде обрнуто. Такође, приметан је и заокрет нове владе ка Русији, што мислим да није добро, јер је Србији место у ЕУ.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер