петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Емисари Хашима Тачија у кабинету Бориса Тадића
Хроника

Емисари Хашима Тачија у кабинету Бориса Тадића

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2010.

Хашим Тачи је у Вашингтону већ сазнао мишљење Међународног суда правде у Хагу о Косову које данас треба да буде изречено, док Србија не само да то не зна, већ и нема стратегију којом би наступила после овог међународног одговора. То у интервјуу за "Вести" открива посланик Демократске странке Србије Жељко Томић који је са скупштинске говорнице устврдио да је Тачи у Председништво Србије послао два човека на преговоре о подели Космета.

Томић је Владу Србије јавно запитао да ли је то тачно и да ли је Тачијевим изасланицима у име Министарства иностраних послова, разговарао Дамјан Крњевић.

Знате ли још нешто о Тачијевом боравку у САД?

Знам да је у Вашингтону увелико читао мишљење Међународног суда који ће бити изречено данас и да му је том приликом пренета и тактика, док Србија својим каналима није успела ништа да сазна. Једино што се зна је да је међународна заједница државним представницима рекла да пазе како ће се понашати после одлуке у Хагу.

А, шта знате о тајним преговорима о подели Космета који су се, како сте рекли, одржали у Београду?

Не бих да говорим више о томе, јер чекам одговор. Поента је да се воде тајни преговори разних врста. Сведоци смо да се одлуке доносе иза затворених врата, без учешћа парламента, а не знамо ни ко води политику о Косову и Метохији, председник Тадић, премијер Цветковић или шеф дипломатије Јеремић. Поразно је да посланици не знају шта ради извршна власт и да две године није одржана ни скупштинска седница посвећена Косову и Метохији. То је велика брука.

Затражили сте седницу парламента о Космету. Очекујете ли да ће бити заказана?

Само могу да се надам. Нисмо добили одговор шта ће власт урадити, ни уочи данашње седнице суда у Хагу, а не знамо ни државну стратегију ни платформу. Сетимо се када су у Бечу вођени преговори током мандата Војислава Коштунице, он је после сваке рунде излазио пред јавност и посланике. То је озбиљан и државотворни однос према народу, држави и скупштини. Колики је значај овог питања показује број акредитованих представника светских медија у Хагу, заинтересованих за мишљење суда. Шта рећи ако су и новинари информисанији о тим збивањима од српских посланика.

Какав одговор из Хага очекујете данас?

Не бих да прејудицирам, али сам убеђен да би предлог ДСС-а о подношењу тужбе против држава које су признале Косово имао већи ефекат. Уродила би плодом и њом би могли да машемо, као аргументом и у УН и другим релевантним међународним институцијама. Ово што је урадила актуелна власт довело је до судара политике и права, па политички јачи силом може да уцењује и притиска Србију и доводи је у незавидан положај. Нарочито, јер се о подршци савезника по питању Космета није размишљало.

Да ли ту првенствено мислите на Русију као српског савезника?

Ја сам са говорнице питао шта је са руском подршком и шта значе речи премијера Владимира Путина, да ако Срби не могу да се изборе и боре за Косово, како очекују да то уради Русија?

Колико нам отежава ситуацију то што се неке европске државе које су признале Косово, залажу за нову резолуцију УН?

Европски парламент је позвао све државе да признају Косово. Тај притисак је велики и јак, а у таквој ситуацији нама треба што више савезника и консензус у српском народу. Владајући ДС је раније са ДСС-ом имао консензус о питању Космета, али су сада када предводе власт, изгледа помислили да све могу сами да ураде, што је у старту погрешно. Ништа се не може без договора и јединственог става свих с којим би се изашло пред народ и међународну јавност. Овако имамо да су јаке државе за независност Косова, а Србија без адекватног одговора.

(Вести онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер