Početna strana > Hronika > Elmar Brok: Neće biti odlaganja pregovora sa zemljama kandidatima, ali Srbija mora poštovati odluke EU
Hronika

Elmar Brok: Neće biti odlaganja pregovora sa zemljama kandidatima, ali Srbija mora poštovati odluke EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 01. oktobar 2014.

BEOGRAD - Predsedavajući Komiteta za spoljne poslove Evropskog parlamenta Elmar Brok ocenio je danas da kod buduće Evropske komisije pod Žan Klod Junkerom neće biti odlaganja pregovora sa zemljama kandidatima, ali da Srbija mora poštovati odluke EU.

Brok, koji je učestvovao na Četvrtom beogradskom bezbednosnom forumu, ističe da je budući evropski komesar za susedsku politiku i proširenje Johanes Han juče, tokom obraćanja Komitetu kojem predsedavava, jasno stavio do znanja da će punom snagom biti vođeni pregovori, kao što se uvek činilo.

Takođe je, kako je preneo nemački poslanik, potpno jasno da će EU ispoštovati obavezu koju je preuzela u Solunu - da zemlje Zapadnog Balkana mogu postati članice EU.

"Zbog toga kod ove EK neće biti odlaganja pregovora", uveren je Brok.

On je ocenio da je raspoloženje u Evropskom parlamentu u vezi sa proširenjem Unije pretežno pozitivno, ali da se zahteva ispunjavanje uslova.

"Imali smo loša iskustva. Važno je za obe strane da se profesionalno pregovara i razgovara o svim stvarima. Kvalitet pregovora je možda važniji od brzine kako bi se moglo kasnije lepo živeti zajedno. Ono što se reši unapred obezbeđuje dobar brak", konstatovao je Brok.

Na pitanje da li Srbija može ostati neutralna u sporu EU i Rusije on je istakao da sve odluke koje donosi EU mora da primeni i zemlja kandidat.

"Srbija može biti neutralna kada je reč o odluci da ne pristupi NATO ali ako EU donosi odluke koje imaju određene posledice i imaju za cilj poštovanje međunarodnog prava, ne može biti da zemlja kandidat to ne primeni, odnosno drugoj strani pomaže", rekao je on.

Drugo je, međutim, pitanje da li učestvuje u sankcijama.

Na pitanje da li poseta predsednika Rusije Vladimira Putina Srbiji može biti od koristi po rešenje krize u Ukrajini on je kazao da to zavisi na koji način Beograd bude vodio razgovore.

"Nemamo ništa protiv toga da Putin poseti Srbiju. Želimo dobrosusedske odnose. Ako se poseta održi u kontekstu da zemlja kandidat, Srbija, brani principe EU bili bismo zadovoljni ako bi ti razgovori doprineli poboljšanju klime", zaključio je nemački poslanik.

Forum, čiji je Tanjug medijski pokrovitelj, ove godine je, navode organizatori, privukao dosad najveću pažnju publike iz Srbije i inostranstva, a organizovali su ga Beogradski fond za političku izuzetnost, Evropski pokret u Srbiji i Beogradski centar za bezbednosnu politiku.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner