петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Елмар Брок: Неће бити одлагања преговора са земљама кандидатима, али Србија мора поштовати одлуке ЕУ
Хроника

Елмар Брок: Неће бити одлагања преговора са земљама кандидатима, али Србија мора поштовати одлуке ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. октобар 2014.

БЕОГРАД - Председавајући Комитета за спољне послове Европског парламента Елмар Брок оценио је данас да код будуће Европске комисије под Жан Клод Јункером неће бити одлагања преговора са земљама кандидатима, али да Србија мора поштовати одлуке ЕУ.

Брок, који је учествовао на Четвртом београдском безбедносном форуму, истиче да је будући европски комесар за суседску политику и проширење Јоханес Хан јуче, током обраћања Комитету којем председавава, јасно ставио до знања да ће пуном снагом бити вођени преговори, као што се увек чинило.

Такође је, како је пренео немачки посланик, потпно јасно да ће ЕУ испоштовати обавезу коју је преузела у Солуну - да земље Западног Балкана могу постати чланице ЕУ.

"Због тога код ове ЕК неће бити одлагања преговора", уверен је Брок.

Он је оценио да је расположење у Европском парламенту у вези са проширењем Уније претежно позитивно, али да се захтева испуњавање услова.

"Имали смо лоша искуства. Важно је за обе стране да се професионално преговара и разговара о свим стварима. Квалитет преговора је можда важнији од брзине како би се могло касније лепо живети заједно. Оно што се реши унапред обезбеђује добар брак", констатовао је Брок.

На питање да ли Србија може остати неутрална у спору ЕУ и Русије он је истакао да све одлуке које доноси ЕУ мора да примени и земља кандидат.

"Србија може бити неутрална када је реч о одлуци да не приступи НАТО али ако ЕУ доноси одлуке које имају одређене последице и имају за циљ поштовање међународног права, не може бити да земља кандидат то не примени, односно другој страни помаже", рекао је он.

Друго је, међутим, питање да ли учествује у санкцијама.

На питање да ли посета председника Русије Владимира Путина Србији може бити од користи по решење кризе у Украјини он је казао да то зависи на који начин Београд буде водио разговоре.

"Немамо ништа против тога да Путин посети Србију. Желимо добросуседске односе. Ако се посета одржи у контексту да земља кандидат, Србија, брани принципе ЕУ били бисмо задовољни ако би ти разговори допринели побољшању климе", закључио је немачки посланик.

Форум, чији је Танјуг медијски покровитељ, ове године је, наводе организатори, привукао досад највећу пажњу публике из Србије и иностранства, а организовали су га Београдски фонд за политичку изузетност, Европски покрет у Србији и Београдски центар за безбедносну политику.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер