петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ексклузивно за НСПМ - Смењени ректор Универзитета у Косовској Митровици, Срећко Милачић: Каменован сам испред факултета, верујем да иза напада стоје председник Српске листе и Канцеларија за КиМ
Хроника

Ексклузивно за НСПМ - Смењени ректор Универзитета у Косовској Митровици, Срећко Милачић: Каменован сам испред факултета, верујем да иза напада стоје председник Српске листе и Канцеларија за КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. септембар 2017.

Најмање три особе напале су каменицама бившег ректора Приштинског универзитета и професора Економског факултета, Срећка Милачића, пред зградом овог факултета у Косовској Митровици у коју је ишао како би студентима одржао испит. Милачић је, пуком срећом, остао неповређен.

На питање шта мисли ко га је напао, професор Милачић је за НСПМ рекао:

“Не могу да будем сигуран у то да ли иза напада стоје Канцеларија за Косово и Метохију или Српска листа, али убеђен сам да ту постоји нека веза. Председник Српске листе, Горан Ракић је тражио од мене као ректора да буде сарадник у настави. Међутим, ја никако нисам могао да удовољим том његовом захтеву јер, напросто, он је човек ватрогасац по струци. Од тога су и кренули напади. Такође, осим председника српске листе сигуран сам да иза свега стоји и тренутни в. д. ректора, Благоје Недељковић, који се свим силама бори да се ја не вратим на чело економског факултета. Он покушава мимо закона да буде постављен на место ректора. У питању је човек који је малтене пензионер. Напунио је 65 година у априлу месецу. Који је законски основ да он буде постављен на ту функцију?”

Горан Ракић је ватрогасац, а тражио је од мене да га запослим на факултету

“Њих двојица су заједно вршили тортуру на руководство факултета. Они су се организовали и нападали ме којекаквим наводима, од којих нити један није тачан. Министар Шарчевић, уместо да пошаље инспекцију да провери тачности тих навода, паушално је донео одлуку о мом разрешењу са места ректора Универзитета.”

Погледајте снимак каменовања:

“Једноставно, Благоје се бори за себе, као пензионера, да дође на чело факултета као ректор, а Ракић је вршио притисак на мене да буде сарадник у настави, као ватрогасац. Колико је он елоквентан могли сте да чујете у његовим изјавама на телевизији, човек не може три реченице да састави. Због његовог мањка професионалних квалификација то све и није могло да се заврши другачије, него каменовањем. Чистом срећом нисам повређен, јер сам брзо реаговао и ушао у зграду факултета, али могло је ту да буде и озбиљнијих повреда.”

У Митровици закон ЏунглеНисам се повукао ни пред Албанцима, нећу се повући ни пред њима!

Када смо га питали ли се плаши за властиту безбедност, Милачић је одговорио:

“Не, не плашим се. Мени су претили фантомком, претили су ми телефоном, слали су ми људе да ми прете... После овога, ништа друго им није остало него да пуцају на мене. Ја се надам позитивном коначном исходу, али Божија воља, па како буде. Но, нисам се повукао ни пред Албанцима, нећу се повући ни пред њима!

“Ја сам опстао и у етнички чистој средини и нисам доживљавао овакву бламажу и овакве нападе какве доживљавам на српској територији, на српском Косову. Нарочито не у Митровици, где Срби држе власт. Мислим да је безвлашће, хаос, закон џунгле оно што влада Митровицом и нема тог дана да некога не пребију, да некоме не запале ауто, да некоме не прете.”

Непосредно након уласка у згаду факултета, овај професор је затражио снимак са надзорних камера, али и успео да мобилним телефоном сними управо оно што је на њима забележено.

“Снимио сам својим телефоном и телефоном колеге који је био са мном, јер су одмах наредили да нам се не да снимак. Дошао је дечко првобитно да нам да снимак, али је наредба одмах стигла да нам се снимак, ипак, не да”, објаснио је Милачић за Н1.

На питање да ли су обавестили полицију, односно да ли је и када обављен увиђај, Милачић, потврђујући да је то учинио, међутим, тврди и да се припадници Косовске полиције нису појавили.

“Полиција је одмах позвана, међутим, нико се није појавио из полиције. Чекајући да се неко појави, помислили смо да је све то синхронизовано, и отишао сам потом. Накнадно ћу отићи да пријавим. Отићи су са овим снимцима, јер се на њима виде која су то лица. Један од њих је дежурао код нас на факултету, имали смо великих проблема."

На питање на какве проблеме мисли и о коме се ради, Милачић одговара да поседује фотографије ове особе, да се ради о "два страна лица која бораве у деканату факултета од краја августа и под присилом 'чувају' декана" и додаје даље.

“Деканица је малтене киднапована на факултету. Она је 24 часа под надзором и пратњом. Дато јој је обезбеђење и то од 28. августа.”

У тренутку доласка на факултет, објашњава даље Милачић, он је имао испит заказан у подне, када је и дошло до покушаја његовог наводног избацивања, а непосредно након самог напада.

“Отишао сам у деканат по документа неопходна да обавим испит и онда је изашла деканица која је чула мој глас у ходнику. Изашла је да ме поздрави. То лице из 'обезбеђења' зграде наложило јој је да се врати у деканат, а она ме је потом замолила да дођем код ње на свега минут, ради разговора. Ја сам ушао, а он ме је одмах избацио из деканата."

(НСПМ, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер