четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Економист: Вук Јеремић – човек који је поделио свет
Хроника

Економист: Вук Јеремић – човек који је поделио свет

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. јун 2012.

Лондон - Вук Јеремић ће можда ускоро остати без функције. Готово је извесно да ће човек који је министар иностраних послова Србије од 2007. бити замењен у наредних неколико седмица, када буду завршени преговори о новој влади. Ипак, млади српски политичар има велике шансе да постане наредни председавајући Генералној скупштини Уједињених нација - наводи се у тексту под насловом „Човек који је поделио свет", који је уочи гласања у ГС УН објавио лондонски Економист.

Угледни недељник оцењује да је Јеремић „током протеклих неколико година стекао подједнак број пријатеља и непријатеља“. „Његова неуморна путовања учинила су да већина министара спољних послова, нарочито из мањих држава попут Србије, почне да личи на поспане лењивце. У недавном интервјуу рекао је да је током 1.500 дана на функцији имао 1.000 авионских летова, посетио више од 100 држава, као и да прилично добро познаје 90 одсто шефова дипломатија у свету“, пише Економист.

У тексту се истиче да је за време свог мандата Јеремић „постао неко кога људи или воле или мрзе“. „Многим Србима се допао његов директан приступ, али многи су га у истој мери презрели. А већ сам помен Јеремићевог имена неком високом америчком или европском званичнику може да покрене бујицу недипломатског беса. Ватреном одбраном става Србије према Косову Јеремић је изиритирао многе на Западу“, оцењује се у опширном тексту.

Посебну пажњу Економист посвећује ставу шефа српске дипломатије да је „проглашење независности Косова био противзаконит чин“, као и да „док не буде постигнут договор између Косова и Србије, то остаје српска територија“.

„Јеремић је чак затражио мишљење Међународног суда правде о проглашењу независности Косова, што се лоше завршило, јер је Суд оценио да тај чин није противзаконит. Ипак, Јеремић је чврст у ставу да је поступио исправно. За Србију, каже, борба за Косово, била је више од пуке дипломатске борбе, ствар принципа, и наглашава да када сте принципијелни и одолевате притиску, други вас примете“, наводи се у тексту.

Економист оцењује да је „Јеремић, који је Србин и православац, али, такође, члан бошњачке породице која је у Босни Титовог времена била веома угледна, никада није правио гафове попут Томислава Николића, недавно изабраног председника Србије, који тврди да се у Сребреници није догодио геноцид“.

У тексту се, такође, оцењује да је упркос чињеници да је „Јеремић умерен у поређењу с Николићем“, његова кандидатура за место у ГС УН „наљутила многе“. „Систем ротације УН подразумева да наредни председавајући ГС мора да буде кандидат који долази из неке од источноевропских држава, које се углавном договарају кога ће предложити. Откако је 2004. постала чланица ЕУ, Литванија понавља како жели да добије то место и кандидовала је каријерног дипломату“, пише Економист.

Лондонски недељник истиче да Јеремић „очекује да ће добити најмање 118 гласова, укључујући бројне чланице Покрета несврстаних“. Преноси се и оцена неименованог дипломате да ће, „уколико Јеремић победи, већина чланица источноевропске групе, као и Американци и велики број земаља ЕУ, сматрати то понижењем које су им приредили Срби и Руси“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер