петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едвард Сноуден апелује на јавност: Асанж још може бити спасен, Лондон нема права да га испоручи
Хроника

Едвард Сноуден апелује на јавност: Асанж још може бити спасен, Лондон нема права да га испоручи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. фебруар 2024.

Едвард Сноуден огласио се поводом ситуације са Џулијаном Асанжом и позвао јавност да не ћути, пошто се ствари још могу променити.

Велика Британија нема права да испоручи Џулијана Асанжа америчким властима, рекао је данас чувени узбуњивач Едвард Сноуден.

То је, како је објаснио, забрањено споразумом који су потписали Лондон и Вашингтон, а који се тиче политичких затвореника.

Сноуден, који је уточиште пронашао у Русији, позвао је јавност да не ћути када је у питању изручење Џулијана Асанжа будући "да га је још увек могуће спасити".

Коментар Сноудена је уследио поводом данашњег изласка Асанжа на суд, што је, како се сматра, његова последња правна битка и прилика да се спречи екстрадиција у САД где је оптужен за шпијунажу.

Оснивач Викиликса се у САД терети за шпијунажу по 17 тачака, плус за кривично дело злоупотребе информационе технологије, а ако буде осуђен могао би да добије и до 175 година затвора.

Ипак, чини се, то није оно што највише забрињава његове најближе, будући да је његова жена изјавила да он неће преживети ако буде испоручен, пошто му је здравствено стање и сада лоше.

Прекинута расправа о могућем изручењу Џулијана Асанжа САД: Заказан наставак

Виши суд у Лондону прекинуо је суђење током којег је требало да се донесе одлука хоће ли Џулијан Асанж бити изручен из Велике Британије у САД и заказало његов наставак за сутра ујутру.

Оснивач Викиликса Џулијан Асанж није се појавио на почетку суђења у Лондону на којем је Виши суд требало коначно да одлучи хоће ли он бити изручен из Велике Британије у САД из здравствених разлога, саопштили су његови адвокати, пише ББЦ.

Асанжов тим изнео је аргументе да у његовом случају постоји кршења људских права и да је случај политички мотивисан.

На суду, Асанжов правни тим је тврдио да има доказе о завери ЦИА, у време када је Доналд Трамп био председник САД, да га киднапује или убије ; у амбасади Еквадора у Лондону.

Шпански суд одвојено истражује наводе да је једна фирма за обезбеђење са седиштем у Шпанији шпијунирала Асанжа током његових година у амбасади.

Ед Фицџералд КЦ, Асанжов адвокат, рекао је суду да се не може веровати у америчка обећања да ће добити поштен третман и да би његов клијент могао бити осуђен на крајње неправедан и несразмеран начин ако буде изручен.

Асанжови адвокати изнели своје аргументе против његовог изручења у САД

Адвокати Џулијана Асанжа почели су излагање својих аргумента на суђењу у Британији на коме покушавају да спрече његово изручење у САД да му се суди за оптужбе о шпијунажи, указујући да америчке власти настоје да га казне због откривања озбиљних криминалин дела америчке владе.

Виши суд у Лондону разматра његову жалбу на пресуду о његовом изручењу САД.

Адвокат Едвард Фицџералд рекао је да би оснивачу Викиликса могло да прети флагрантно кршење правде ако буде послат у САД. На дводневном рочишту у Вишем суду, адвокати Асанжа траже од судија да одобре нову жалбу, његову последњу у Британији.

Асанж (52) није присуствовао данашњем рочишту а његов адвокат је рекао се он не осећа добро. Судија Викторија Шарп рекла је да му је дата дозвола да дође на рочиште из затвора Белмарш.

Асанжова супруга Стела Асанж рекла је да је он хтео да присуствује, али да му здравље није добро. Она је и пре суђења рекла да му је здравље нарушено и да му прети смрт ако буде послат у САД.

Асанжова породица и присталице кажу да је његово физичко и ментално здравље нарушено после више од деценије правних борби, укључујући седам година у самонаментутом егзилу у амбасади Еквадора у Лондону, и последњих пет година у затвору са високом безбедношу у Лондону.

Асанж је оптужен по 17 тачака за шпијунажу и једној тачки за злоупотребу компјутера због тога што је његов портал објавио поверљиве америчке документе пре готово 15 година.

Амерички тужиоци кажу да је Асанж помогао аналитичарки у америчкој војној обавештајној служби Челси Менинг да украде дипломатске депеше и војне документе које је касније објавио Викиликс, чиме је довео у опасност животе људи.

Његове присталице кажу да је он новинар који открива тајне и који је открио шта лоше ради америчка војска у Ираку и Авганистану. Они кажу да је тужилаштво политички мотивисано и да он неће добити фер суђење у САД.

Стотине присталица са знацима „ослободите Џулијана Асанда“ и узвикујући „постоји само једна одлука – нема изручења“, окупили су се испред Вишег суда у Лондону. Скупови су одржани и у градовима широм света, укључујући у Риму, Бриселу и Берлину.

„Ако Џулијан Асанж буде успешно изручен у САД новинари широм света ће морати да се пазе“, рекао је Сајмо Краудер, правни саветник групе за одбрану људских права Амнести Интернешнала.

Асанжова супруга рекла је окупљенима да је овај случај о праву да може да се говори слободно а да не будете стављени у затвор и да вас не прогања и терорише држава.

У осврту на руског опозиционара Алексеја Наваљног који је у петак умро у затвору у Русији она је рекла да „оно што се десило Наваљном може да се деси Џулијану и десиће се ако буде изручен“.

Ако судије буду донеле одлуку против Асанжа може да се жали Европском суду за људска права да заустави изручење, али његове присталице страхују да би могао да буде стављен на авион за САД пре него што стигне да се жали зато што је британска влада већ потписала наредбу о екстрадицији.

Асанжови адвокати кажу да би могао да добије до 175 година затвора ако буде проглашен кривим, мада америчке власти кажу да би казна вероватно била много краћа.

Иако су неколико Асанжових жалби против изручења већ одбачени у британским судовима, његови адвокати покушавају да уведу нове аргументе да би добили дозволу за нову жалбу.

Адвокати за америчку владу ће изнети своје аргументе сутра.

(РТ Балкан, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер