петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едвард Лукас: Изградњом Северног тока Берлин још једном показао колико је моћан
Хроника

Едвард Лукас: Изградњом Северног тока Берлин још једном показао колико је моћан

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. април 2010.

Недалеко од руског градића Виборга, на граници са Финском, свечано је означен почетак изградње гасовода Северни ток, који ће преко Балтичког мора повезати Русију и Немачку.

Свечаности су, поред домаћина, руског председника Димитрија Медведева присуствовале угледне европске личности, медју њима немачки канцелар Ангела Меркел и холандски премијер Јан Петер Балкененде.

Шеф руске државе је указао на значај новог гасовода:

"Северни ток је пример врло ефикасне међународне сарадње у енергетском сектору. Тај гасовод отвара нове могућности за развој транснационалне енергетске инфраструктуре и заједничку експлоатацију гасних поља."

Решен "украјински проблем"

Траса гасовода Северни ток омогућиће руским извозницима да при испорукама гаса за земље ЕУ заобиђу Украјину.

Протеклих година, спор Москве и Кијева око наплате гаса и транспорта преко украјинске територије у више наврата је изазивао поремећаје у снабдевању европских потошача.

Северни ток заобилази и територију другог руског суседа Пољске, чији су званичници изразили забринутост да би нови гасовод могао да повећа енергетску зависност њихове земље од Русије.

У Британији, медији оцењују да ће нови гасовод преко Балтичког мора још више повећати европску зависност од руског гаса.

Уредник часописа "Економист" (The Economist) Едвард Лукас сматра да је најважнија одлика Северног тока то што директно повезује Русију и Немачку:

"Русији је то врло важно, јер јој је доста сталних проблема са транзитним земљама, првенствено са Украјином. Исти је случај и са Немачком. Пројекат је, дакле, у интересу те две земље, али не и других. Пољска, на пример, страхује да би Русија, пошто може да снабдева Немачку директно, могла да укине испоруке Пољској. Северни ток је комерцијално оправдан, али је политички споран."

"Утицајни" Берлин

Едвард Лукас указује на велику симболику овог пројекта за Москву и Берлин:

"Бивши канцелар Герхард Шредер је и председник акционарског друштва овог гасовода, а његово вишегодишња подршка пројекту, још из времена кад је био канцелар, оставила је ожиљан на односима Немачке са Пољском и балтичким земљама. У међувремену, Немачка је придобила подршку Шведске и Финске, а пројекту је приступила и Холандија - чиме је Берлин још једном показао колико је моћан и утицајан када нешто жели да постигне. Она ће Северним током добијати руски гас по цени не већој од новог копненог гасовода, који је био потребан, али без плаћања трошкова транзитним земљама."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер