субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едуард Кукан: Пут Србије ка ЕУ биће дуг и захтеван
Хроника

Едуард Кукан: Пут Србије ка ЕУ биће дуг и захтеван

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. април 2014.

БРИСЕЛ - НОВА влада у Србији требало би да настави рад у процесу ЕУ интеграција као и до сада, због чега су власти добиле кредибилитет у европским институцијама - истиче, у интервјуу за „Новости“, шеф делегације Европског парламента за односе са Албанијом, БиХ, Србијом, Црном Гором и Косовом, Словак Едуард Кукан, наговештавајући да ће пут наше земље ка ЕУ бити дуг и захтеван.

* Успорава ли криза у Украјини проширење ЕУ и процес европских интеграција Србије?

- Криза у Украјини је веома озбиљна. Ситуација се одвија веома лоше. До сада није било могуће зауставити ескалацију. Дакле, природно је да то буде приоритет ЕУ. Јер, ако томе не поклонимо довољно пажње, то може да створи много проблема читавој Европи. Букнула је ватра и морамо хитно да је гасимо. Али, то не значи да је процес проширења на Балкан, као дуготрајан процес, мање важан.

* Ипак, ствари се одвијају спорије...

- Преговори су у току. Очекујемо и нову владу у Србији. Надамо се да ће бити формирана 27. априла. Тада ће сви неопходни канали комуникације бити функционални. Све се одвија без проблема.

* Какав је ваш став о покушајима ревизије историје око почетка Првог светског рата?

- У Европи сада влада мир. Људи заборављају на ратове и сматрају да је то што влада мир нешто сасвим нормално. Али, мир се не догађа по аутоматизму. Зато је добро подсетити се шта се дешавало у историји и учинити све да се настави са мирним развојем.

* Шта треба да буде приоритет нове владе?

- Да наставе да раде оно што су и до сада чинили у процесу европских интеграција. Такође, мој веома пријатељски савет политичарима у Србији је да не треба да најављују својим грађанима да ће земља пролазити кроз процес европских интеграција брже него остале државе, и да ће за четири или пет година бити у ЕУ. То, једноставно, није могуће, јер је за овај процес потребно време. Није неопходно истицати нешто што се неће догодити.

* Можда је и боље ићи спорије ка ЕУ, сада, када се она налази у кризи?

- Такво резоновање може да прође само као добра шала. Најважније је бити спреман за улазак у ЕУ. Јер, нико не жели да се понови ситуација с Бугарском и Румунијом. Њихов улазак је, тада, био политичка одлука, и сада ЕУ има доста проблема због тога.

* Могу ли се поредити ситуације на Криму и на Косову?

- Чуо сам то поређење више пута. Не мислим да су те две ситуације исте. Јер, на Криму се догодила класична војна анексија дела територије једне стране земље. Косово је било нешто сасвим другачије.

* Није ли признавање Косова од стране неких утицајних земаља омогућило оно што се данас догађа у Украјини?

- Тај пример користе Руси. Развијају правну терминологију у којој истичу да је то исто, и да они не раде ништа друго што већ није било урађено с Косовом.

* Остаје ли словачки став о непризнавању Косова исти?

- Исти је. Више се о томе разговара у словачком друштву, али не мислим да ће се став Словачке мењати. Постоји и резолуција словачког Националног савета која то не дозвољава.

* Председник Србије је рекао да нећемо у ЕУ без Косова.

- То схватам веома озбиљно. Ствари ће ићи својим током. Чак чујем да постоје и неки наговештаји око промене Устава Србије, у смислу да више рефлектује нову реалност. У сваком случају, читав западни Балкан треба да уђе у ЕУ.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер