недеља, 11. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едита Тахири: За регион би било веома опасно поновно отварање питања граница
Хроника

Едита Тахири: За регион би било веома опасно поновно отварање питања граница

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. април 2011.

БЕОГРАД - Косовска страна је преговоре прихватила под условом да се они искључиво баве техничким питањима. Ако и у једном тренутку политичка питања попут поделе Косова постану тема дијалога, тај дијалог за нас више неће бити прихватљив. Ипак, шеф српског преговарачког тима до сада се показао као веома конструктиван преговарач који је фокусиран на проналажење решења, а то даје разлога за оптимизам - каже у разговору за “Блиц” Едита Тахири, шеф косовског преговарачког тима, коментаришући изјаву српског преговарача Борка Стефановића да српски тим не бежи од разговора о подели.

Хоће ли ова изјава угрозити даље преговоре?

- Не, док год се они задрже у техничким оквирима, као што је и предвиђено резолуцијом Генералне скупштине УН.

Јесте ли у међувремену разговарали са Стефановићем или с било ким са српске стране?

- Нисмо, а и иначе не комуницирамо директно већ преко представника ЕУ у преговорима Роберта Купера. Без обзира на то, за нас је прича о подели политичка идеја коју смо слушали од Милошевићевих политичара и сматрам да те идеје данас истински прете миру и стабилности у региону.

Нису само српски политичари предлагали поделу. То је недавно учинио и бивши амерички амбасадор у Србији Вилијам Монтгомери, па и многи европски и амерички експерти.

- И сама сам видела те предлоге, али за регион је веома опасно да се поново отвара питање граница јер то значи и отварање нове фазе компликација и конфронтација у тренутку када смо сви окренути евроатлантским интеграцијама. Сматрам да је распад бивше СФРЈ завршен стварањем нових држава, укључујући Косово, и да би померање граница само створило нове проблеме.

А како бисте реаговали када би након техничких преговора ЕУ подржала поделу?

- Не бих спекулисала о ставовима ЕУ и о њиховом гледишту на косовско питање, али воља народа Косова је независна демократска Република Косово и ми као политичари ту вољу само спроводимо.

Али и Срби са севера су народ Косова, а њихова је воља да буду део Србије. Ко ту вољу поштује?

- Срби са севера су само део свих Срба који живе на Косову. Остали Срби су већ постали део косовске реалности и део косовских институција. Проблем је у томе што су Срби са севера под великим утицајем Београда и сигурна сам да ће, ако Београд престане да утиче негативно на њих, брзо увидети да имају добру будућности на Косову. Моја је порука да је време да Београд престане с таквом праксом.

Да ли би Влада Косова подржала пребацивање истраге о трговини органима под окриље Савета безбедности УН?

- Подржаћемо сваки независну и непристрасну истрагу, али је наш став, као и став ЕУ, да Еулекс има и капацитет и могућности да спроведе ту истрагу. Лично не верујем да ће та иницијатива Србије бити прихваћена јер већина чланица УН подржава Еулекс.

Хоће ли Влада Косова пружити све неопходне доказе за истрагу?

- Влада Косова се изјаснила да ће подржати истрагу и спремни смо да сарађујемо. Ипак, моје је мишљење да је извештај специјалног известиоца СЕ Дика Мартија рециклирање оптужби којима се бавио и Хаг и које нису потврђене у истрази Трибунала. Није ми јасно који су Мартијеви мотиви да покреће то питање.

Шта очекује од четврте рунде преговора?

- Верујем да ће довести до изношења финалних предлога обе стране за решење отворених питања и изградње оквирних споразума када су у питању слобода кретања, телекомуникације, електрична енергија, царински печати...

(И. Радисављевић , Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер