среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едита Тахири: Укидање паралелних структура Србије на Косову услов за формирање Заједнице српских општина
Хроника

Едита Тахири: Укидање паралелних структура Србије на Косову услов за формирање Заједнице српских општина

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. мај 2016.

 БРИСЕЛ - Шефица делегације Приштине у техничким преговорима са Београдом, Едита Тахири, поручила је да постоје три предуслова за формирање Заједнице српских општина, међу којима је основни укидање паралелних структура Србије на Косову.

После првог дана разговора у оквиру техничког дијалога Београда и Приштине у Бриселу, Тахири је поновила је да је став Косова, када је реч о кашњењу у формирању Заједнице српских општна, јасан.

”Пре него што Србија не укине блокаду Косову за међународни позивни број, што је већ договорено у Бриселу и пре него што наш енергетски дистрибутивни систем не почне независно да ради, што је договорено још 2013-те, нећемо предузети никакве мере у правцу примене Асоцијације општина са српском већином на Косову”, рекла је Тахири новинарима.
Тахири је најавила да ће онога тренутка када се успостави нацрт статута ЗСО, са радом почети и трипартитна радна група, које ће радити на укидању свих паралелних структура Србије на Косову.
”Тек пошто све паралелне структуре Србије буду уклоњене Асоцијација ће добити зелено светло од стране косвовске владе”, поручила је Тахири.

БРИСЕЛ - Дошли смо овде да поставимо озбиљна питања, шта се то дешава са оснивањем Заједнице српских општина и до када ће се унедоглед одлагати њено оснивање, изјавио је данас у Бриселу директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

После разговора са приштинском делегацијом, Ђурић је рекао да је српска страна питала и зашто се свакога дана из Приштине чују нове негативне ствари о потписаним споразумима.

Ђурић је навео и да српска страна жели да зна шта Приштина планира да уради по питању оснивања српске компаније у области телекомуникација која би радила на територији јужне покрајине.

Дошли смо да питамо и представнике Европске уније да ли ће се дозволити да грађани Србије на Косову и Метохији са валидним биометријским путним исправама државе Србије буду дискриминисани приликом визне либерализације за нашу јужну покрајину, указао је Ђурић.

Мислим да смо у првом дану разговора начели бројне теме, а сутра ћемо наставити. Разговори имају велики значај за положај наших грађана на Косову и Метохији, закључио је Ђурић.

Претходна рунда дијалога одржана је 19. априла када су се делегације Београда и Приштине обавезале на слободно кретање роба, укључујући и опасне материје, без препрека и у складу са европским стандардима.

(Танјуг-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер