петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едита Тахири: По законима Косова Заједница српских општина не може имати извршна овлашћења
Хроника

Едита Тахири: По законима Косова Заједница српских општина не може имати извршна овлашћења

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јул 2015.

 "Министарка за дијалог са Београдом" Едита Тахири изјавила је да су ставови две стране о ЗСО и даље удаљени када се ради о суштинским питањима.

Тахири је на представљању Извештаја косовског Института за локалну самоуправу под називом „Асоцијација/Заједница српских општина: два назива, два циља“, казала да се став косовске владе заснива на косовском Устава и законима, као и на самом Бриселском споразуму.

Додала је да ће неки од циљева ЗСО бити промоција заједничких интереса општина чланица ове заједнице, пружање помоћи и подршке општинама у решавању локалних питања, пружање помоћи у побољшању капацитета ради бољег управљања.

Међутм, рекла је, ЗСО неће моћи да доноси одлуке у општинама.

Другим речима, Асоцијација (ЗСО) не може имати извршна овлашћења зато што законима Косова, Уставом Косова, у нашем политичком систему постоје два нивоа извршне власти - централни и локални ниво. Наш Закон о локалној самоуправи је јасан у томе да су извршна овлашћења у општинама ексклузивно за општине, и да се она не могу се пренети на неки други ниво“, рекла је Тахири, пренео је Радио Слободна Европа.

Тахири тврди да неће бити посебног закона о ЗСО, већ ће се, како каже, користити модел који већ функционише на Косову, чије су чланице општине са албанском већином.

Тахири је рекла да ЗСО неће имати извршни одбор, већ ће постојати одбор са председником и скупштином.

Пошто се постигне споразум о принципима, оснивању и функцији ЗСО са српском већином, уследиће фаза израде статута којег ће припремити управљачка екипа и косовско Министарство за администрацију локалне самоуправе, рекла је.

ЗСО ће, према њеним речима, моћи да сарађује са осталим заједницама и моћи ће да има своје приходе.

Косовска страна је, каже Тахири, одбила захтев да у СЗО раде цивилни службеници, зато што, како каже, није реч о државној институцији.

Србија се непрестано нереалним захтевима труди да постигне нешто за своју мањинску заједницу ван Србије, а што није сама у стању да пружи унутар Србије“, казала је Тахири, пренео је Радио Слободна Европа.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер