субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џуди Рајзинг Рајнке: САД веома забринуте због извештаја да би нову владајућу коалицију у Црној Гори могле да чине странке и лидери који се активно противе евроатлантским вредностима
Хроника

Џуди Рајзинг Рајнке: САД веома забринуте због извештаја да би нову владајућу коалицију у Црној Гори могле да чине странке и лидери који се активно противе евроатлантским вредностима

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. октобар 2023.

Сједињене Америчке Државе (САД) веома су забринуте због извјештаја да би нову владајућу коалицију у Црној Гори могле да чине странке и лидери који се активно противе евроатлантским вриједностима.

То је вечерас Вијестима казала амбасадорка САД-у у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке, одговарајући на питања како гледају на могуће формирање мањинске владе коју би из парламента, без учешћа у њој, подржавала коалиција За будућност Црне Горе (ЗБЦГ), те да ли би сарађивали с таквом влашћу.

"Реалност је таква да ће учешће у власти група или лидера који одбијају да осуде руску агресију, одбијају да се залажу за права Украјине, одбијају да подрже санкције ЕУ против Русије, одбијају да штите права мањина и одбијају да поштују суверенитет сусједних земаља попут Косова, драстично омести напоре Црне Горе у остварењу њених европских аспирација", истакла је Рајзинг Рајнке.

Она је навела да се став САД-а о формирању владе није промијенио.

"Подржавамо брзо формирање владе која је привржена евроатлантским вриједностима, представља мултикултурну Црну Гору, поуздани је НАТО савезник, снажно подржава Украјину и наставља активно да ради на интеграцији у Европску унију (ЕУ), поручила је амбасадорка.

Коалиција ЗБЦГ требало би, према посљедњим информацијама, да из Скупштине подржи кабинет Покрета Европа сад (ПЕС), Демократске Црне Горе, Социјалистичке народне партије (СНП) и двије коалиције албанских странака - Албанског форума и Албанске алијансе.

Заузврат би требало да добије функцију шефа парламента, која ће јој, између осталог, омогућити чланство у Савјету за одбрану и безбједност и тиме приступ подацима НАТО-а.

Та коалиција се противила чланству државе у том војном савезу, као и санкцијама Европске уније Русији, које је увела и Црна Гора.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер