недеља, 11. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Либерман: Викиликс је највећи акт шпијунаже против САД
Хроника

Џозеф Либерман: Викиликс је највећи акт шпијунаже против САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. децембар 2010.

Према саопштењу лондонске полиције, оснивач Викиликса Џулијан Асанж ухапшен је на основу захтева који су издале шведске власти због оптужбе о силовању. Џулиан Асанж се добровољно предао полицији у вези навода да је крив за силовање и сексуално злостављање у Шведској. Суд у Лондону одбио је његов захтев да буде пуштен на слободу уз кауцију.

Један од Асанжових бранилаца у Лондону је Џенифер Робинсон.

„Он одлучно одбија те наводе, као што од почетка говоримо и како је приказано у његовим бројним понудама за сарадњу са шведским тужилаштвом. Он заиста жели да уклони љагу са свог имена“, рекла је Џенифер Робинсон.

Викиликс је направио хаос у Обаминој администрацији која покушава да спречи међународне скандале због објављивања хиљада тајних дипломатских депеша на вебсајту.

Вест о хапшењу Асанжа је америчког секретара одбране, Роберта Гејтса затекла током његове изненадне посете Авганистану.

"То је добра вест", рекао је Гејтс.

Портпарол Стејт департмента, Пи Џеј Кроули данас је изјавио да је хапшење оснивача интернет-портала Викиликс "у овој фази" билатерално питање Велике Британије и Шведске, али је истакао да Сједињене Државе воде своју истрагу.

“Истражујемо злочин по америчком закону односно то што је неко из владе некоме изван владе дао 250.000 поверљивих докумената”, казао је Пи Џеј Кроули.

Америчке компаније који су пружале интернет услуге Викиликсу престале су то да чине и такође укинуле могућност да преко њих прима новчане донације на интернету. Француска је такође уклонила Викиликсов сајт са свог сервера пошто је министар за индустрију саопштио да његова земља не може да опслужује сајт који, како је навео, „крши тајност дипломатских веза“ .

Осуђујући Викиликс амерички сенатор Џозеф Либерман је рекао:

„Према мом мишљењу, поступак Викиликса је шпијунажа у најозбиљнијем облику. То је вероватно највећи акт најстрашније шпијунаже против Сједињених Држава у историји, јер је Викиликс употребио масовну снагу и отвореност интернета да би слао украдене поверљиве информације широм света“, рекао је Либерман.

Асанж је држављанин Аустралије па је јавни тужилац те земље изјавио да он има право на помоћ од аустралијског конзулата и да се врати кући ако то жели. Међутим, премијерка Џулија Гилард је саопштила да се води истрага о томе да ли је Асанж прекршио неки аустралијски закон.

„У основи свега је незаконити акт. Информације су украдене, што је незаконито. Немојмо ништа улепшавати. Ништа се не би догодило и информације не би биле на Викиликсу, да није предузет незаконит корак“, рекла је Џулија Гилард.

На Твитер налогу Викиликса данас је писало да законске мере против Асанжа неће спречити даље објављивање докумената. Асанж је такође запретио да ће у случају укидања сајта или доношења судске одлуке која се не допада Викиликсу бити покренут тзв. план судњег дана, када ће бити објављени документи који су заштићено лозинком од 256 карактера.

Асанжове присталице тврде да је објављивање информација у интересу јавности.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер