петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џорџ Сорос дао 18 милијарди долара својој оганизацији “Фонд за отворено друштво” која има за циљ "промоцију демократије и људских права у више од 120 држава"
Хроника

Џорџ Сорос дао 18 милијарди долара својој оганизацији “Фонд за отворено друштво” која има за циљ "промоцију демократије и људских права у више од 120 држава"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. октобар 2017.

Милијардер мађарског порекла Џорџ Сорос дао је 18 милијарди долара, већи део свог богатства, својој добротворној организацији Отворено друштво чиме ће она постати друго по величини филантропско друштво у САД, одмах иза Фондације Бил и Мелани Гејтс, преноси Фокс њуз.

Са 18 милијарди долара Соросева организација постаће једна од највећих филантропских непрофитних организација на свету, јавио је Вол Стрит Џурнал (Wалл Стреет Јоурнал).

Та средства износе више од три четвртине Соросевог богатства које је, према Форбсу, процењено на 23 милијарде долара.

Сорос (87), је годинама инвестирао новац у подршку либералних подухвата у САД и широм света. Он је почео да донира новац 1979, али његов облик филантропије није увек ишао глатко.

Фондацију за отворено друштво је Сорос основао пре више од 30 година, са прокламованим циљем "промоције демократије и људских права у више од 120 држава".

У Европи његов утицај подстакао је низ протеста због наводног мешања у политику. Мађарски парламент је чак усвојио закон у априлу који ће мађарским властима омогућити да затворе универзитет који је он основао у Будимпешти.

Мађарски премијер Виктор Орбан оптужује Сороса да води политичке игре да је уништио десетине милиона људи. Сорос је заузврат назвао мађарску владу мафијском државом.

У Румунији Сорос је оптужен да финансира "зло". Кампање против Сороса избиле су у Македонији, Србији и Словачкој, а неке од њих су ескалирале од избора председника САД Доналда Трампа у новембру прошле године, преноси Њујорк тајмс.

Сорос је дуго био јак Трампов противник и дао је више милиона долара за кампању Трампове изборне противнице, демократске председничке кандидаткиње Хилари Клинтон.

Он је употребио свој новац да остсави своје обележје и свој утицај на више од 100 организација у више од 100 земаља на пет континената. Сорос је уложио новац у Планирано родитељство, у покрет "Црни животи вреде" (Блацк Ливес Маттер) и дао 1,4 милиона долара да допринесе усвајању закона у Калифорнији да се поседовање дроге и мање крађе воде као прекршаји.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер