петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Ситилидис: Петреус ће покренути агресивну војну кампању у Авганистану
Хроника

Џон Ситилидис: Петреус ће покренути агресивну војну кампању у Авганистану

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. јун 2010.

Шта смена команданта снага НАТО-а и САД у Авганистану, генерала Стенлија Мекристала значи војно и политички за даљу америчку стратегију и настојања у тој земљи. За "Глас Америке" на то питање одговара сарадник вашингтонског института "Вудро Вилсон", Џону Ситилидису.

Ситилидис: “Са војне тачке гледишта видећемо значајне промене под генералом Дејвидом Петреусом, који је фактички унапредјен и војно и политички пошто је Авганистан уједно и једно од најважнијих  спољнополтичких питања председника Обаме. Петреус ће наредних месеци покренути веома агресивну војну кампању, слично ситуацији у Ираку када је генерал Мекристал ликвидирао хиљаде припадника ал-Каиде и њихових присталица, да би постигао одредјене циљеве. У Авганистану сада имате, донекле, супротну ситуацију ирачкој, због наметнутих ограничења војним операцијама из политичких и других разлога. Дакле, до августа ове године бићемо сведоци далеко агресивније и одлучније војне кампање против Талибана и других терористичких организација. Са политичке тачке гледишта, председник  Обама је јасно показао, разрешењем генерала Мекристала, да неће трпети поделе унутар војног естаблишмента, које би могле да ослабе војну стратегију, подршку  јавности и резултате на терену. Један од позитивних аспеката разрешења дужности генерала Мекристала је да је америчка јавност због економских проблема поново фокусирана на авганистанско питање, које је потиснуто у други план од децембра 2009, после најаве нове стратегије за ту земљу“.

Глас Америке: Који је главни циљ САД у Авганистану гледано из садашње перспективе?

Ситилидис: „Тај циљ није потпуно јасан, пошто се већина терористичких активности дешава у Пакистану и на граници са Авганистаном.  Како  је Пакистан  савезник САД, није могуће директно ангажовати америчке снаге у тој земљи, а да се не изазову проблеми, посебно у светлу важног питања нуклеарног арсенала те земље. Дакле, циљ у Авганистану би могао да буде да та земља никада више не буде уточиште за ал-Каиду и џихадисте и да не послужи као платформа за дестаблизацију региона. Ако погледате неке  земље у суседству Авганистана, оне су веома утицајне и важне - Индија, Пакистан, Кина, Иран и Русија. Те земље су заинтересоване за исход авганистанске  ситуације, свака на свој начин, мада су САД далеко више ангажоване  у том сукобу“.

Глас Америке: Шта се реално може очекивати у Авганистану на краћи рок?

Ситилидис: „Одлука администрације председника Обаме да почне са већим повлачењем америчких снага у јулу идуће године није одржива и не верујем да би се генерал Петреус прихватио нове дужности  под  таквим условима. Петреус се прихватио посла са намером да однесе дефинитивну победу над терористима, Талибаном и ал-Каидом. Другим речима, одлуке ће се од сада доносити на основу ситуације на терену и уствареног напретка, а не вештачких рокова. Уколико Петреус, ригорозном војном кампањом, постигне значајне  успехе до краја ове године, он ће имати подршку и политичког Вашингтона и јавности“.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер