петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џерард Галучи: Опасност да север Косова буде окидач нових немира
Хроника

Џерард Галучи: Опасност да север Косова буде окидач нових немира

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. септембар 2009.

Уколико север Косова постане окидач нових етничких немира на Балкану, ефекти можда неће бити локалног карактера, упозорио је Џерард Галучи, некадашњи администратор Уједињених нација за север Косова.

Галучи, који је својевремено напустио Косово после сукоба са ондашњим шефом УНМИК-а Јоахимом Рикером због поступака УН према штрајкачима у Косовској Митровици, сматра и да ће сваки покушај насилног укључивања Срба са севера Косова у приштинске институције водити ка насиљу или новим етничким поделама. "Северно Косово је другачије, јер није под влашћу Приштине. Било какав напор да се Срби са севера натерају да се укључе у косовске институције водиће или новом насиљу или етничким поделама. Промене су могуће, али је за њих потребно време", написао је Галучи у тексту објављеном данас на сајту организације "Трансконфликт", која спроводи истраживања усмерене ка трансформацији конфликта и постконфликтних ситуација у земљама Западног Балкана.

Галучи каже да се албански лидери противе протоколу о полицијској сарадњи, о коме су се договорили Еулекс и Београд, јер би примена тог документа само учврстила опстанак статуса кво у том делу Косова.

Он сматра да, за сада, није могуће да север Косова контролишу и Срби и Албанци, али да албански лидери покушавају да се "прогурају" у тај регион, инсистирајући на обнови кућа у косовскомитровачком насељу Брђани.

У опширном историјату догађаја на Косову, Галучи пише да је мисија УН настала под околностима дефинисаних резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, али да је мандат почео покретањем институција у Приштини, где је после рата остало мало Срба у атмосфери у којој је већина међународних званичника Албанце прихватала као жртве, а Србе као починиоце злочина.

"Статус Косова није решен једностраним проглашењем независности. Остала су правна и дипломатска питања. Албанцима, независност и институције важе само за њих и ништа што кажу да би утешили странце ту чињеницу неће променити", тврди амерички дипломата.

"Срби, пак, на исти начин одбијају да буду део Косово и желе да остану део Србије. Покушаји Еулекса да их натерају или плаше Београд или косовске Србе једноставно не представља добро вођење мировних операција, јер се постојеће разлике не могу решити силом, осим уколико се једна од страна убије или нестане", упозорава Галучи.

Бивши администратор за север Косова, такође, сматра да су Албанци проглашењем независности успоставили контролу над око 85 одсто територије Косова, као и да ће та независност, на крају, бити шире призната.

Галучи сматра да је за успех међународног присуства на северу потребна стална подршка напорима да се тамошњим Србима и Албанцима отворе путеви за сарадњу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер