недеља, 15. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џералд Галучи: Повлачење међународне заједнице са Косова је лоше
Хроника

Џералд Галучи: Повлачење међународне заједнице са Косова је лоше

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. јануар 2012.

Београд - Бивши регионални представник УН за Косовску Митровицу, пензионисани амерички дипломата Џералд Галучи сматра да би повлачење међународне заједнице са Косова, на чему у последње време инсистира Приштина, било лоше јер је "наметнута независност Косова 2008. оставила низ тешких и нерешених питања".

Влада у Приштини почела је да врши притисак на чланице "квинте" (САД, Италија, Француска, Немачка, Велика Британија) које су подржале независност Косова да се спреме за одлазак, под паролом да је ово "последња година надгледане независности," подсетио је Галучи у ауторском тексту објављеном на сајту организације "Трансконфликт".

Амерички дипломата указује да је унилатерална одлука квинте да наметне независност Косова 2008. године оставила низ тешких и нерешених питања и да би било лоше да их сада игнорише и једноставно оде. Било би "још горе уколико би квинта преко својих агената Еулекса и Кфора покушала да поново употреби силу," упозорио је Галучи. Повлачење Еулекса би, сматра он, оставило празнину у међународном оквиру за владавину права.

"Приштина би могла пожелети да ту празнину попуни без договора са Београдом и косовским Србима а то би вероватно довело до сукоба. Исто тако, без неке договорене формуле за север, а уколико нико не заузме место Еулекса, то би могло представљати неку врсту поделе Косова," оценио је амерички дипломата.

Галучи подсећа да је Еулекс у складу са одлуком Савета безбедности преузео полицију и правосуђе УН и да сада представља једини међународни елеменат који повезује функције локалног правосуђа и полиције на северу Косова са ширим оквиром на читавом Косову.

По његовом мишљењу, без измене или замене Резолуције 1244 оговорност за владавину права би се могла вратити на УН, укључујући повратак полиције и судија УН на север, "што би за многе било неприхватљиво." По његовој оцени ситуација је сада неизвесна.

"Док медији у Приштини спекулишу да би председник (Србије Борис) Тадић могао да помогне квинти да испуни рокове (косовског премијера Хашима) Тачија уклањањем барикада и сменом 'нелегалних' општинских лидера, неки још увек брину због 'референдума' у фебруару," навео је он.

"Ипак, има и знакова да су Велика Британија можда чак и САД отворене за неки 'шири' Ахтисаријев план за север. У било ком новом компромисном приступу северу УН би још могле да имају неку улогу," закључио је Галучи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер