петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џералд Галучи: Политика САД према Косову своди се на подршку Тачију
Хроника

Џералд Галучи: Политика САД према Косову своди се на подршку Тачију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. април 2011.

Тренутни разговори између Београда и Приштине могли би бити прилика за САД да направе помак од политике која је постала зависна од њихове пуне подршке косовском премијеру Хашиму Тачију, без обзира на оптужбе против њега, сматра бивши амерички дипломата Џерард Галучи.

Америчка политика за Косово се своди на два дела: помоћ Тачију и окривљавање Срба, пише Галучи у ауторском чланку објављеном на сајту “Трансконфликт”, наводећи да није тајна да су САД оцениле да је Тачи кључан за одржавање контроле над косовским Албанцима.

Чување Тачија као поузданог и кооперативног премијера постало је само по себи важан елемент америчке политике, указао је Галучи.

Према Галучију, за заустављање албанског иредентизма и прихватања форме - ако не и суштине - Ахтисаријевог плана, Тачи је заузврат добио потпуну подршку САД, како за себе, тако и за захтеве за независност и “територијални интегритет” (што значи контролу над севером) од стране Приштине.

“Тако су САД следиле пут који је често коришћен у давању подршке некима попут иранског шаха, Мобутуа, Пиночеа, Садама (пре 11. септембра), Бен Алија, Мубарака и Гадафија...”, пише Галучи.

Стварни проблем је, оценио је Галучи, став који су САД заузеле како би избегле да се позабаве тим нередом чијем настајању на Косову су - заједно са својим партнерима земљама Квинте - допринеле фаворизовањем једне стране, истовремено превидјајући постојеће проблеме и укопавајући сопствену позицију како би одржале ситуацију “стабилном”.

Ако ово настави да поприма облик условљавања севера да прихвати власт Приштине, доћи ће до даљих сукоба, сматра Галучи, који је служио као регионални представник УН-а у Косовској Митровици од јула 2005. до октобра 2008. године.

“Нажалост, особина многих који су сами себе укопали у рупу је да копају даље. Уместо тога, неко би требало да помогне САД да изадју из своје рупе”, сматра Галучи и закључује да би “тренутни разговори измедју Београда и Приштине могли да послуже као мердевине”.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер